Nowy numer 21/2024 Archiwum

Wrocław. Uchwała Papieskiego Wydziału Teologicznego w sprawie ochrony życia

Apelujemy do parlamentarzystów RP o uwzględnienie takich zapisów prawnych, które - zgodnie z obowiązującą Konstytucją RP - zapewnią "każdemu człowiekowi prawną ochronę życia, a matkom spodziewającym się dziecka najwyższej jakości opiekę medyczną" - czytamy w uchwale Senatu uczelni.

W związku z toczącą się na forum Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej dyskusją w sprawie projektów prawnych, dotyczących zmiany warunków ochrony życia dzieci nienarodzonych oraz zdrowia ich matek członkowie Senatu PWT zwrócili się do ludzi dobrej woli o „wsparcie inicjatyw, które odwołując się do właściwie odczytanej natury ludzkiej oraz ponadczasowej instytucji prawa naturalnego, zagwarantują pełną ochronę życia każdego człowieka od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Zwrócili przy tym uwagę „na konieczność poszanowania godności osobowej  dzieci nienarodzonych, a także kobiet w ciąży znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej”.

– Tekst uchwały został przygotowany na posiedzeniu Zarządu naszej uczelni i przedstawiony do akceptacji członkom Senatu – mówi ks. Rafał Kowalski, prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego, dodając, że senatorowie nie mieli żadnych zastrzeżeń ani wątpliwości i postanowili przyjąć uchwałę przez aklamację.

– Ta uchwała nie jest przeciwko komukolwiek, jest za… życiem – tłumaczy ksiądz prorektor, podkreślając, że kiedy w przestrzeni publicznej została zainicjowana dyskusja na temat aborcji, ważne jest, by były w niej wyrażane i słyszalne także głosy pojedynczych osób i całych środowisk, które mają inne zdanie niż np. politycy partii lewicowych.

– Wierzymy, że przez ten symboliczny gest zainspirujemy konkretne osoby do wyraźnego stwierdzenia, że życie ludzkie powinno być chronione na wszystkich etapach jego rozwoju – puentuje ks. Kowalski.

Pełny tekst uchwały:

Uchwała Senatu Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu w sprawie ochrony życia ludzkiego na wszystkich etapach jego rozwoju

W związku z toczącą się na forum Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej dyskusją w sprawie projektów prawnych, dotyczących zmiany warunków ochrony życia dzieci nienarodzonych oraz zdrowia ich matek, Senat Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu zwraca się do ludzi dobrej woli o wsparcie inicjatyw, które odwołując się do właściwie odczytanej natury ludzkiej oraz ponadczasowej instytucji prawa naturalnego, zagwarantują pełną ochronę życia każdego człowieka od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Szczególnie zwracamy uwagę na konieczność poszanowania godności osobowej  dzieci nienarodzonych, a także kobiet w ciąży znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

W związku z powyższym, apelujemy do parlamentarzystów RP o uwzględnienie takich zapisów prawnych, które – zgodnie z obowiązującą Konstytucją RP –  zapewnią „każdemu człowiekowi prawną ochronę życia” (art. 38 Konstytucji RP), a matkom spodziewającym się dziecka najwyższej jakości opiekę medyczną.

W imieniu Senatu PWT we Wrocławiu

Ks. prof. Sławomir Stasiak

Rektor PWT we Wrocławiu

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..