Nowy numer 21/2024 Archiwum

Muzyczny spacer po Ołbinie. Śladem Edyty Stein

Zgłębianie tajemnic wrocławskiego Ołbina w towarzystwie Edyty Stein i przy dźwiękach ołbińskiego zespołu O!drakapela rozpocznie się 27 kwietnia o 11.00 przy Europejskim Krzyżu Pokoju (skwer u zbiegu ul. Prusa i ul. kard. Wyszyńskiego). Wstęp wolny.

W sobotnie przedpołudnie 27 kwietnia znany historyk i pasjonat tego zakątka miasta Łukasz Migniewicz pokaże bardziej i mniej znane zabytkowe kamienice wraz z charakterystycznymi podwórkami, ślady obecności różnych narodowości, miejsca pamięci ważne dla tożsamości dzielnicy, a także te, których już dziś nie ma i nie pozostał po nich nawet ślad.

O wrażenia estetyczne i jeszcze głębsze zanurzenie w lokalnym kolorycie zadbają muzycy zespołu O!drakapela, którzy przedstawiają się takimi słowami: "Zespół wrocławski, a właściwie ołbiński, do szpiku kości. Gramy trochę ludowo, trochę miejsko, a na pewno nadodrzańsko. Nasz repertuar to piosenki podwórkowe, oberki, polki i inne ludowe perełki, którymi rozkręciliśmy niejedną potańcówkę. Spotkacie nas w podwórkach, knajpkach, na ulicznych pograjkach i wrocławskich tramwajach modrych".

Spacer zakończy się w Domu Edyty Stein, w którego wnętrzu czekać będą tradycyjne przekąski kuchni żydowskiej. Chętni będą mogli również obejrzeć muzealne pokoje, stale otwarte dla zwiedzających.

Spacerujący odwiedzą najbardziej znane miejsca Ołbina, ale i te mniej oczywiste lokalizacje. Punktem odniesienia i myślą przewodnią będą czasy i postać E. Stein.

Muzyczny spacer po Ołbinie to nie jednorazowa inicjatywa, ale inauguracja sezonu sprzyjającego kulturoznawczym przechadzkom oraz projektu "Śladem Edyty Stein". W jego ramach Centrum Historii "Zajezdnia" wraz z Towarzystwem im. E. Stein zachęcają do odkrywania na nowo stolicy Dolnego Śląska (a w dalszej perspektywie również Gliwic, Lublińca oraz Dusznik-Zdroju), podążając śladami patronki Europy.

W obrębie os. Ołbin znajduje się kilkanaście lokalizacji związanych bezpośrednio z E. Stein i jej rodziną. Gdy spojrzy się szerzej na Ołbin z Nadodrzem, będzie można odnaleźć aż 5 miejsc, w których urodzona w 1891 r. filozofka kolejno zamieszkiwała z rodziną. To właśnie na tym obszarze, w dzielnicy mocno uprzemysłowionej i bliskiej transportu kolejowego, rodzina Steinów ulokowała swój drzewny biznes (dwie lokalizacje składów to dzisiejsze ul. Kurkowa 12 i Jedności Narodowej 151).

Muzyczny spacer po Ołbinie. Śladem Edyty Stein   W Domu Edyty Stein. Materiały organizatorów

Oczywiście centralne - z punktu widzenia widocznych śladów życia tej rodziny żydowskiej - jest miejsce przy ul. Nowowiejskiej 38. Przed rodzinnym domem Steinów znajduje się zainstalowany jako pierwszy we Wrocławiu poświęcony jej Stolperstein (z niem.: kamień, o który się potyka - kamień pamięci o ofiarach Shoah). Zresztą cały dom, znany dziś jako Dom Edyty Stein, to pamiątka życia i tragicznych losów całej rodziny Steinów, z których część zginęła w obozach zagłady na terenie nazistowskich Niemiec. Ta część historii jest upamiętniona na korytarzu wejściowym do domu umieszczonymi tam kamieniami pamięci (Stein - niem. kamień; tu też nawiązanie do żydowskiej tradycji umieszczania kamieni na miejscu pochówku).

Na Ołbinie leży też budynek I Liceum Ogólnokształcącego im. Danuty Siedzikówny "Inki", dawnej Victoriaschule (gimnazjum dla dziewcząt im. Wiktorii), w której E. Stein w 1911 r. zdawała maturę, a parę lat później przez niedługi czas sama uczyła tam dziewczęta.

W całym Wrocławiu znajduje się kilkadziesiąt miejsc związanych z postacią patronki roku 2022. Zwiedzając je - pieszo, rowerowo czy tramwajem (jeden z wrocławskich tramwajów nosi jej imię) - odbyć można podróż nie tylko po najciekawszych miejscach stolicy Dolnego Śląska, ale i podróż w czasie, odkrywając miejsca pamięci oraz te, o których pamięć nie przetrwała.

Na wydarzenia o tym charakterze, których myślą przewodnią jest podążanie "Śladem Edyty Stein", zapraszają od czasu do czasu wrocławski Dom Edyty Stein, ale też Centrum Historii "Zajezdnia" czy wrocławscy przewodnicy miejscy.

Poniższa mapka pozwoli także indywidualnie odwiedzić ciekawe miejsca Ołbina, w tym te związane z najbardziej znaną członkinią rodu Steinów.

Muzyczny spacer po Ołbinie. Śladem Edyty Stein   Ołbin z Edytą. Materiały organizatorów

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..