Otwarcie synodu archidiecezji wrocławskiej odbędzie się 19 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. O tym, jak minął etap spotkań presynodalnych i jakie są dalsze plany dotyczące synodu, mogli usłyszeć - i wypowiedzieć się na ten temat - przedstawiciele parafialnych zespołów presynodalnych.
Spotkali się najpierw w kaplicy seminarium duchownego, gdzie rozważali słowo Boże (List do Kościoła w Filadelfii), wysłuchali katechezy bp. Macieja i trwali na adoracji Najświętszego Sakramentu.
– Otwarte drzwi (wspominane w liście do Kościoła w Filadelfii) to nowe możliwości głoszenia Ewangelii, w sposób do tej pory nam nie znany – mówił bp Maciej. – Drogę synodu wyznaczają, jak wspomniał kiedyś bp Jacek: entuzjazm, kryzys i wierność. Owoce przynosi wierność. Pan pewne drzwi przed nami otwiera, inne zamyka – i wtedy nie ma sensu szarpać się z klamką… Potrzeba rozeznania.
Zdjęcia:
Uroczystość otwarcia synodu rozpocznie się 19 maja w kościele pw. NMP na Piasku o 14.00. Po modlitwie przejdziemy wszyscy w wielkiej procesji do katedry wrocławskiej, gdzie odprawiona zostanie Msza św.
Pierwszy rok synodu (19 maja 2024 – 8 czerwca 2025) to czas, gdy rozpoczną pracę komisje synodalne, zajmujące się konkretnymi tematami. Abp Józef Kupny powoła je, wyciągając wnioski z syntez przekazanych przez parafialne zespoły presynodalne. Te ostatnie przekształcą się w parafialne zespoły synodalne.
W maju zespoły parafialne są zaproszone, by zorganizować „święto dziękczynienia zespołu” (za dotychczasową wspólną drogę), spotkać się na adoracji i rozważaniu słowa Bożego (Listu do Kościoła w Laodycei). W czerwcu powinna rozpocząć się reorganizacja parafialnych zespołów (aktualizacja składu, zaproszenie nowych osób, wypełnienie „Deklaracji uczestnika zespołu synodalnego”, ustalenie kalendarium i zasad przyszłych spotkań).
17 czerwca odbędzie się ostatnie spotkanie rejonowe. We wrześniu i listopadzie rozważanie słowa Bożego i adoracja odbędą się w ramach spotkań parafialnych, a w październiku – w ramach spotkania dekanalnego. To nowość – zamiast spotkań rejonowych, obejmujących kilka dekanatów, planowane są spotkania w dekanatach.
30 listopada odbędzie się spotkanie centralne, podczas którego parafialne zespoły otrzymają roboczą wersję dokumentu wypracowanego przez komisje synodalne. Będzie można pochylić się nad nimi, ustosunkować.
W lutym 2025 r. każda parafia wybierze swojego reprezentanta do prac w dekanacie. Z tego grona zostaną wyłonieni reprezentanci dekanatów na sesje plenarne. W dekanacie również wypracowana zostanie odpowiedź na roboczy dokument z komisji.
Po pracach komisji (po uwzględnieniu odpowiedzi parafii, a także pracach komisji prawnej i teologicznej) w czerwcu 2025 r. odbędzie się pierwsza sesja plenarna synodu.
Wszystkie te działania są zarazem wpisane w przygotowania do Jubileuszu roku 2025 i modlitwę przed Wielkim Jubileuszem 2033 r.
– W diecezji powiał wiatr – zauważył bp Jacek. – Naszym marzeniem jest, by synod był huraganem.
– Zwykle huragan przychodzi do… małych grup – podkreśliła Adriana Kwiatkowska, przewodnicząca sekretariatu synodu, zapraszając wszystkich do udziału w grupach dzielenia. Ich członkowie podsumowywali minione miesiące, etap presynodalny, dzielili się także refleksjami dotyczącymi dalszej drogi. Pojawiały się głosy o – zauważalnej wciąż – potrzebie wyjaśniania, czym synod jest, czym nie jest, zapraszania nowych osób i wdrażania przyjętej w czasie spotkań metody „rozmowy w Duchu Świętym”.
Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem. Było to drugie tego typu spotkanie. Każda parafia mogła wydelegować na nie swoich przedstawicieli, wybierając 2 terminy: 6 lub 27 kwietnia.