Generał zakonu franciszkanów o. Massimo Fusarelli OFM odwiedził prowincję wrocławską braci mniejszych. Swoją wizytę rozpoczął od uroczystej Mszy św. w bazylice trzebnickiej przy grobie patronki prowincji - śląskiej księżnej.
Eucharystię w poniedziałkowe przedpołudnie razem z ministrem generalnym sprawowało prawie 100 franciszkanów pracujących w Polsce oraz na misjach. - Móc odwiedzić Trzebnicę i grób św. Jadwigi to dla mnie radość i zaszczyt. Mogę zobaczyć złożoność historii Europy, a także Kościoła - mówił na początku liturgii o. Fusarelli.
- Bardzo się cieszę, że już wczoraj spotkaliśmy się na Górze św. Anny, ale to dzisiaj rozpoczyna się oficjalna wizyta ministra generalnego w naszej prowincji. I to dobrze, że zaczynamy ją w tym miejscu. Święta Jadwiga Śląska, nazywana łączniczką pokoleń, potrafiła pokonać bariery między ludźmi - język, kulturę, mentalność - i stała się matką dla wszystkich. Jej postawa i wstawiennictwo zachęcają do tego, byśmy byli tymi, którzy łączą ludzi z Chrystusem i potrafią pokonywać to, co ludzkie, by przekazać to, co Boże - tłumaczył o. Alard Maliszewski OFM, prowincjał wrocławskiej prowincji.
121. następca św. Franciszka w homilii nawiązał do Ewangelii, w której Jezus kieruje do Ojca hymn chwały. Jezus uznaje, że wszystko, czym jest Ojciec, jest darem złożonym Synowi. Ale także wszystko, czym jest Syn, jest darem dla Ojca. Od niego otrzymuje swoją naturę, swoją miłość, siebie samego. - Jezus jest Synem, ponieważ jest znany i miłowany przez Ojca. Istotą istnienia Syna jest znajomość Ojca. Głęboka i intymna. Trójca Święta pokazuje nam, że tylko istnienie dla innych jest źródłem bycia sobą. My żyjemy w tej miłości. Syn zwrócony ku Ojcu zechciał nam objawić prawdzie oblicze Ojca, dlatego żyjemy w relacji miłości Ojca i Syna - nauczał o. Fusarelli.
Zwrócił uwagę na postawę posłuszeństwa Jezusa, który jest przeciwieństwem postawy Adama. Adam, zamiast przyjąć od Boga dar istnienia, nie uznaje siebie za dar. Podejrzewa, że Bóg chce go oszukać i wraz z grzechem traci siebie samego. - Święty Franciszek przypomina, że co tylko dobrego mamy, podchodzi od Boga. Do nas należą jedynie wady i grzechy. Pokazuje nam dobro, jakie otrzymaliśmy i jakim jesteśmy. Oto sens naszego ślubowania - by żyć bez własności. Nie chodzi tylko o aspekt materialny. Jesteśmy wezwani do oddania Bogu tego, kim jesteśmy, a co jest Jego darem. Życie franciszkańskie jest życiem oddawanym Bogu w hymnie pochwalnym - przekonywał kaznodzieja.
Zachęcał do życia w postawie oddawania innym siebie samego, w postawie zwracania siebie w duchu apostolskim św. Franciszka, św. Jadwigi i św. Katarzyny Sieneńskiej. - W ten sposób będziemy znakiem Ewangelii w społeczeństwie, w którym żyjemy. Z jednej strony wydaje się bowiem, że ono jest dalekie od Boga, z trudnością można zobaczyć znaki obecności Boga. Jednak z drugiej strony wielu na różne sposoby szuka Boga. A On nigdy się od nas nie oddala i już tworzy rzeczy nowe, jak powiedział prorok Izajasz. Chcę, aby to słowo proroka Izajasza towarzyszyło odwiedzinom w naszej prowincji - zapowiedział generał franciszkanów.
Apelował, by zakonnicy rozpoznawali nowości, jakie Bóg zasiewa pośród nich i szukali wszystkich możliwych dróg, jakie przybliżają ich do Boga. - Otwierajmy drzwi i okna, aby kobiety i mężczyźni żyjący wokół nas mogli spotkać Boga. Otwierajmy nasze pomieszczenia, aby spotykać się z Bogiem. W ten sposób będą rosły nasiona nowego życia, jakie Pan zasiewa w świecie. Czasem wydaje się, że siejemy wiele, a zbieramy mało. Przypomnijmy sobie jednak, że misja jest rzeczą Boga. To on zasiewa życie i słowo. Naszym zadaniem jest dostrzeżenie nasion dobra i troska o ich wzrost - podkreślił o. Fusarelli.
Na koniec Mszy św. udzielił zakonnikom błogosławieństwa relikwiami św. Jadwigi Śląskiej. Po modlitwie franciszkanie spotkali się na obiedzie. Generał kontynuował wizytę w prowincji, przejeżdżając do Wrocławia.
- Cieszymy się, że mogliśmy gościć braci mniejszych jako wspólnota braterska salwatorianów. Ja osobiście takiej liczby franciszkanów nie widziałem, więc myślę, że to w Trzebnicy historyczne wydarzenie. A w tym roku obchodzimy 850. rocznicę urodzin św. Jadwigi. W październiku, podczas uroczystości odpustowych, ta rocznica zostanie podkreślona. Doczesne szczątki świętej, które zostały niedawno odkryte, będą umieszczone oficjalnie w sarkofagu przy grobie. Jesienią metropolita wrocławski dokona takiej instalacji. I dlatego wizyta generała franciszkanów doskonale wpisuje się w tegoroczne świętowanie - mówi ks. Piotr Filas SDS, kustosz bazyliki trzebnickiej i proboszcz parafii.