Do diecezjalnego sanktuarium św. Franciszka z Asyżu w Jutrzynie zawitał 29 kwietnia wyjątkowy pielgrzym - o. Massimo Fusarelli, minister generalny Zakonu Braci Mniejszych.
Kustosz sanktuarium ks. Andrzej Jackiewicz przedstawił generałowi franciszkanów bogatą historię tego miejsca. W 1227 r. syn księcia Bolesława I Wysokiego książę Henryk Brodaty, za namową swojej żony Jadwigi, sprowadził z okolic Brunszwiku zakon rycerski templariuszy i przekazał mu Oleśnicę Małą wraz z kilkunastoma miejscowościami. Święta poleciła zakonnikom zbudowanie świątyni ku czci Biedaczyny z Asyżu.
Kościół pw. św. Franciszka z Asyżu pochodzi z końca XIII wieku. Po raz pierwszy źródłowo wzmiankowany był w 1335 r. w rejestrze diecezji nuncjusza Gelhardusa. Wzrastający kult patrona oraz systematyczny napływ pielgrzymów wpłynął na decyzję o zbudowaniu obszernej nawy, dawna zaś została przekształcona w prezbiterium. Po kasacie zakonu templariuszy aż do 1810 r. miejscem pielgrzymkowym opiekowali się joannici.
W 2016 r. dziekan ks. Adam Skalniak wraz z liczną grupą kapłanów diecezji opolskiej i wrocławskiej skierował do metropolity wrocławskiego prośbę o ustanowienie w tej świątyni sanktuarium. Arcybiskup Józef Kupny 10 czerwca 2016 r. ustanowił w Jutrzynie diecezjalne sanktuarium.
Ojciec generał był pod wrażeniem liczby pielgrzymów, którzy z różnych okolicznych diecezji przybywają pod duchową opiekę Biedaczyny z Asyżu. Pozostawił po sobie piękny prezent jako symbol ożywionej współpracy Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych z miejscowym kustoszem.
Poniedziałkowa wizyta. Łukasz Mazur