We Wrocławiu podczas obchodów Święta Konstytucji 3 Maja przypomniano, jakie perturbacje przechodziło świętowanie tej daty w historii Polski.
We Wrocławiu tradycyjnie obchody święta państwowego Konstytucji 3 Maja odbyły się przy pomniku poświęconym tej historycznej chwili, niedaleko Panoramy Racławickiej. Apel pamięci w ceremoniale wojskowym zgromadził władze miasta i województwa, oficerów Wojska Polskiego, służby mundurowe, przedstawicieli instytucji państwowych i mieszkańców.
Podczas uroczystości przypomniano, że polska konstytucja z 1791 roku była pierwsza w Europie i druga na świecie.
– Ustawa ta powstała za późno, ale była dokumentem niezwykle ważnym, którego twórcy czerpali nowoczesne idee osiągnięć myśli oświeceniowej. Ustawa była przepełniona marzeniem o nowoczesnym państwie. Dzisiaj mamy ten przywilej żyć w czasach, w których nie trzeba tylko marzyć. Należy pamiętać, że choć Sejm Wielki ustanowił 3 maja jako święto, to przez lata zaborów było ono zakazane – przemawiał podczas uroczystości wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń.
Przypomniał, że święto 3 Maja przywrócono podczas II Rzeczpospolitej, ale podczas okupacji i II wojny światowej znów je zdelegalizowano. Zaś po okrutnej wojnie zostało oficjalnie zniesione w 1951 roku. PRL-owska władza nie chciała go obchodzić i umniejszała jego znaczenie.
– Jednak Polacy o tej ważnej dacie pamiętali. Przez wiele lat święto 3 Maja obchodzono w kościołach i przypominano o nim na ulotkach. W latach 80. XX wieku upomniała się o nie Solidarność. Dzisiaj możemy cieszyć się z życia w demokratycznym państwie, w którym społeczeństwo obywatelstwie odgrywa kluczową rolę. Sami o swoim państwie decydujemy i bierzemy za nie odpowiedzialność – stwierdził wojewoda.
Konstytucja 3 Maja przypomina o walce Polaków o suwerenność, wolność i sprawiedliwość.
– Możemy użyć określenia mocno obecnego w religii katolickiej – „Po owocach ich poznacie”. I właśnie po owocach możemy poznać zasięg wartości i wszystkiego tego, z czym związana była Konstytucja 3 Maja. Konstytucja nie odniosła swojego bezpośredniego skutku i nie zapobiegła klęsce rozbiorów. Była natomiast wielką próbą ratowania niepodległości. I ta próba wzbudziła podziw w całej ówczesnej Europie. Ona odniosła swój znaczący efekt w walce o niepodległość w czasach rozbiorów - opisywał Wojciech Trębacz, naczelnik oddziałowego biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu.
Dodał, że komuniści uznali Konstytucję 3 Maja za zagrożenie. Natomiast jednym z pierwszych aktów, który podkreślał, że ten dokument jest ważny i odegrał niezwykłą rolę, było przywrócenie natychmiast tego święta w III Rzeczpospolitej.
– Często zarzut do historii Polski mówi o dbałości martyrologicznej, wspominanych tragicznych wydarzeniach. Na pewno pozytywnymi akcentami są akty intelektualne, jak Konstytucja 3 Maja i praca organiczna w czasie rozbiorów. Czynnikiem, który buduje więź w narodzie jest pamięć historyczna. Spotykamy się nie tylko, by świętować, ale pamiętać, że mamy w tradycji swojego państwa takie dokumenty, które napawają nas dumą – podsumował W. Trębacz.
Zebrali złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem, a następnie w oficjalnym korowodzie przeszli do archikatedry wrocławskiej na Mszę Świętą.