Nowy numer 20/2024 Archiwum

Nie żyje zasłużony kapłan - współzałożyciel Towarzystwa im. Edyty Stein

Był wielkim czcicielem św. Teresy Benedykty od Krzyża. Przez długie lata popularyzował jej duchowe i intelektualne dziedzictwo. Odszedł w wieku 75 lat.

Ksiądz Jerzy Witek SDB zmarł 3 maja 2024 roku. Był wieloletnim kustoszem Domu Edyty Stein, współzałożycielem Towarzystwa im. Edyty Stein i jego prezesem. Laureat Nagrody im św. Edyty Stein w 2018 roku oraz brązowego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w roku 2023.

Jako proboszcz parafii św. Michała Archanioła we Wrocławiu z pełnym poświęceniem zbudował kaplicę św. Edyty Stein, otwartą na stulecie urodzin jej patronki i wprowadził odprawianie comiesięcznej nowenny za wstawiennictwem św. Teresy Benedykty od Krzyża każdego dziewiątego dnia miesiąca.

- Z determinacją i prawdziwą pasją walczył o pozyskanie domu rodzinnego Steinów oraz środków na jego kapitalny remont u polskich i niemieckich władz świeckich i kościelnych. Ksiądz Jerzy przez wiele lat pracował dla zachowania pamięci o Edycie Stein we Wrocławiu, popularyzował jej duchowe dziedzictwo i pragnął, aby jej przesłanie było żywe i dostępne dla każdego - wspominają członkowie Towarzystwa im. Edyty Stein oraz pracownicy Domu Edyty Stein.

- Zrobił w swym życiu bardzo wiele dla rozszerzenia wiedzy o Edycie Stein, wrocławiance, ważnej postaci życia intelektualnego XX wieku, ofierze Auschwitz, świętej katolickiej, patronce Europy. Był człowiekiem dialogu, przekraczającym schematy i podziały. Zachowam go w modlitwach i pamięci, z wdzięcznością, że spotkałem go na swojej drodze - stwierdza Marek Mutor, wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona 7 maja 2024 r. (wtorek) o godz. 11.00 w kościele pw. Chrystusa Króla we Wrocławiu. Poprzedzi ją modlitwa różańcowa.

Po Mszy św. ostatnie pożegnanie i złożenie ciała do grobowca salezjańskiego na cmentarzu przy ul. Bujwida we Wrocławiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy