Trwają ostatnie szlify do wielkiego otwarcia Synodu Archidiecezji Wrocławskiej, który rozpocznie się 19 maja. To zaproszenie dla wszystkich, bez wyjątku. Nie tylko, by przyjść tego jednego dnia, ale zaangażować się później w synod.
W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego rozpocznie się w archidiecezji wrocławskiej bardzo ważny czas - synod pod hasłem: "Uczyńcie wszystko, co powie wam Syn". Za nami intensywny etap presynodalny. Przez kilka miesięcy ponad 200 zespołów parafialnych spotykało się na modlitwie i dyskusjach. Stworzyli oni syntezy synodalne, które niedługo zostaną podsumowane w syntezie diecezjalnej.
Teraz czas na oficjalne otwarcie synodu - już 19 maja o godz. 14 w kościele pw. NMP na Piasku we Wrocławiu (dokładny plan poniżej). Zaproszeni są wszyscy wierni, nie tylko ci dotychczas zaangażowani.
- Chcemy wspólnie się modlić i świętować. Najważniejsze, byśmy wypraszali Ducha Świętego na czas synodu, by przyniósł rzeczywiste nawrócenie i odnowę życia naszego Kościoła. Wydarzyło się już bardzo wiele dobrych rzeczy, zebraliśmy wiele głębokich myśli w syntezach. Byśmy umieli z nich mądrze skorzystać, potrzebna jest modlitwa - mówi Adriana Kwiatkowska z sekretariatu synodu.
Podkreśla, że otwarcie staje się też okazją, by podziękować sobie nawzajem za etap presynodalny i zobaczyć siebie jako cały Kościół. - Rzadko jako wierni myślimy o sobie jak o całości. Kościół wrocławski to nie tylko Wrocław i okolice, ale także Milicz, Góra, Strzelin, Jelcz-Laskowice i wiele miejsc, w których ludzie się modlą i chcą pracować dla Kościoła. Teraz mamy świetną okazję, by się spotkać - dodaje A. Kwiatkowska.
Każdy chętny może włączyć się w prace synodalne od maja. Zespoły presynodalne w parafiach zamieniają się bowiem w zespoły synodalne i to jest dobry moment, by dołączyć i mieć wpływ na swój Kościół. Następuje przeorganizowanie, które daje okazję, by zaprosić nowe osoby. - Zachęcamy wszystkich do włączenia się w to piękne dzieło Ducha Świętego. Na ile się zaangażujemy w życie Kościoła, na tyle ten Kościół może być piękniejszy i bliższy człowiekowi. Synod to wspólna droga i na tej drodze jesteśmy razem. Jego zadaniem jest obudzenie wrażliwości duszpasterskiej i przemyślenie, co może zdarzyć się w przyszłości. Nie reagujemy tylko na to, co tu i teraz, lecz patrzymy w przód. Synod można porównać do tego, co się znamy z Dziejów Apostolskich, czyli odnawiamy w sobie łaskę wiary - tłumaczy bp Jacek Kiciński CMF, wrocławski biskup pomocniczy.
Plan otwarcia synodu:
Niedziela Zesłania Ducha Świętego - 19 maja
Sobotnie czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego i otwarciem Synodu - 18 maja, kościół NMP na Piasku