Nowy numer 20/2024 Archiwum

Jezus siedzi po prawicy Ojca, ale jest także przy nas

Na otwarcie II Kongresu Wieczystej Adoracji Mszy w archikatedrze wrocławskiej przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski, ordynariusz legnicki.

Ponad 24 godziny konferencji i paneli tematycznych prowadzonych przez 28 specjalistów z różnych dziedzin wiary i poruszających kwestie aktualne dla Kościoła. Do tego sakramenty, modlitwa o uzdrowienie i przede wszystkim wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu. We Wrocławiu trwa II Kongres Wieczystej Adoracji zorganizowany przez telewizję katolicką EWTN Polska.

Na otwarcie kongresu uroczystej Mszy Świętej przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski, biskup legnicki.

- Bardzo dobrze wiemy, gdzie Jezus był 2 tysiące lat temu. Po swojej śmierci został z krzyża zdjęty i złożony do grobu, ale Maria Magdalena odkryła, że grób jest pusty. Jeśli go nie było tam, to gdzie jest Jezus w tej chwili? Oto wielkie pytanie Kościoła i chrześcijaństwa. Znamy na nie odpowiedź. W Dziejach Apostolskich czytamy o tym, jak król i prokurator rzymski rozmawiali o św. Pawle. Prokurator wypowiedział jedną z najważniejszych definicji chrześcijaństwa: "Paweł ciągle dyskutuje o tym, że Jezus wciąż żyje" - mówił w homilii bp Siemieniewski.

Podkreślił, że są fragmenty Pisma Świętego, które mówią o teraźniejszość w kontekście Jezusa Chrystusa np. że jest On po prawicy Boga i wstawia się za nami. 

- Jeśli pytamy, dlaczego tak wielu nie rozumie dziś Eucharystii, dlaczego przestali na Mszę Świętą przychodzić, to może trzeba używać tego klucza: Jezus umarł, ale zmartwychwstał i teraz wstawia się za nami przed obliczem Boga. Wtedy otworzymy tym kluczem skarbiec Eucharystii - wielką tajemnicę wiary. Krzyż i zmartwychwstanie to nie tylko wspomnienie. Ale Chrystus jest dziś i mówi: "Kto spożywa moje ciało i pije krew moją, trwa we mnie, a Ja w nim" - nauczał biskup legnicki.

Zachęcał, by szukać tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus zasiadający po prawicy Boga. I będzie z nami aż do skończenia świata.

- Jezus przyszedł od Ojca i do Ojca wrócił, ale został z nami w odsłonie eucharystycznej przez wszystkie dni aż do skończenia świata! - podsumował kaznodzieja.

Pierwszego dnia kongresu prelekcję o adoracji wygłosił ks. prof. Robert Skrzypczak. O Maryi jako adoratorce mówił ks. dr Ryszard Kempiak SDB, zaś o Eucharystii jako zjednoczeniu z Chrystusem mówił o. Mitch Pacwa SJ z Ameryki.

Wieczorem odbyły się dwa panele dyskusyjne: "Prawda czy kompromis? Jak budować jedność we współczesnym świecie?" oraz "Czy Kościół w Polsce jest skazany na porażkę? Fenomen polskiego Kościoła".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy