Biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz przewodniczył Mszy św. w 27. rocznicę poświęcenia przez Jana Pawła II kościoła garnizonowego we Wrocławiu, od 2003 r. bazyliki mniejszej. Nie była to jedyna okazja do świętowania.
Podczas Eucharystii sakrament bierzmowania otrzymało 65 osób. Witając zebranych, proboszcz ks. Janusz Radzik przypomniał, że 31 maja 1997 r. Jan Paweł II poświęcił garnizonową świątynię, odbudowaną po pożarze, a w 2003 r. podniósł ją do godności bazyliki mniejszej. Zaprosił do modlitwy także w intencji żołnierzy z 3 Brygady Radiotechnicznej i 31 Batalionu Radiotechnicznego, które to jednostki obchodzą 50. rocznicę uformowania.
Zdjęcia:
Podczas homilii bp Lechowicz ukazał Matkę Bożą jako Tę, która niesie nam pomoc i obronę. Otoczona jest blaskiem Słońca, którym jest Chrystus. - Maryja wciąż wychodzi z pośpiechem z domu w kierunku człowieka - mówił, wspominając nawiedzenie św. Elżbiety, ale też m.in. Jej ingerencję na weselu w Kanie. - Przychodzi po to, by nam pomóc, jak pomagała św. Elżbiecie... Przychodzi też po to, by nas bronić. Obroniła gospodarzy wesela w Kanie Galilejskiej przed skandalem, kompromitacją, wstydem. Przychodzi nam z pomocą również podczas objawień.
Biskup Wiesław wspomniał o objawieniu w Lourdes, gdzie Maryja kieruje do źródła, które jest obrazem samego Boga. Zachęca nieustannie do odmawiania Różańca, który jest potężną bronią w walce ze złem. - Jest jakby procą (jak w historii Dawida i Goliata), a paciorki różańca to jak kamienie uderzające w czoło szatana, złego ducha. Powalają go, choć wydaje się niezwyciężony. Maryja broni nas, dając nam do ręki potężną broń - tłumaczył.
W ramach uroczystości do Kapituły Kanoników przy bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety włączono ks. Jana Zapotocznego oraz ks. Marka Rycię. Ojciec Andrzej Migała OFM otrzymał złoty medal "Za zasługi dla obronności kraju", a ks. Maksymilian Jezierski otrzymał - z rąk sekretarza miasta Włodzimierza Patalasa - medal "Zasłużony dla Wrocławia", przyznany przez prezydenta miasta Jacka Sutryka.
- Imię Maksymilian jest opatrznościowe, oznacza "na maksa", maksymalnie, na największą chwałę Bożą. Cieszę się, że ks. płk Jezierski realizuje swoją misję jako ksiądz, jako żołnierz, zgodnie z imieniem, jakie nosi - mówił bp Wiesław.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele wojska, Akademii Wojsk Lądowych, weterani, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. O muzyczną oprawę zadbała Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych.