Uroczystości pogrzebowe śp. ks. prałata Stanisława Paszkowskiego rozpoczęły się w katedrze wrocławskiej Mszą św., której przewodniczył bp Maciej Małyga.
Homilię wygłosił ks. Przemysław Vogt, który przejął posługę diecezjalnego duszpasterza rodzin po ks. Stanisławie. Zachęcił słuchaczy do zapatrzenia się w serce Zbawiciela, ale także do dziękczynienia za serce Jego sługi, którego dziś żegnamy. – Dziękujemy za jego serce, ludzkie, kapłańskie, słuchające, otwarte, które starało się być na wzór serca Nauczyciela – serca, które umiłowało człowieka do końca – mówił. – Ks. Stanisław był przez 42 lata diecezjalnym duszpasterzem rodzin, starając się być bratem i sługą, o co prosił Boga na swoim obrazku prymicyjnym… Wiedział, że będziemy rozliczeni z miłości. Od początku służył – zwłaszcza małżeństwom i rodzinom.
Zdjęcia:
Wspominał życzliwość i poczucie humoru ks. Stanisława, jego charakterystyczne mrugnięcie okiem i zawsze otwarte drzwi mieszkania, jego ostatnią procesję Bożego Ciała – w której uczestniczył, spoglądając przez okno. Zauważył, że ks. Paszkowski w swoim testamencie prosił zwłaszcza o wstawiennictwo NMP Matki Kościoła. Odszedł w miesiącu Jej poświęconym, w ostatni dzień maja – w święto Nawiedzenia NMP, tak ważne dla niego, obrońcy życia – w święto spotkania dwóch Matek.
Bp Maciej wyraził ogromną wdzięczność wobec ks. Stanisława za jego życie i dzieła. – Prosimy, o ile możemy taką śmiałą prośbę wyrazić, byś dalej wspierał swoimi modlitwami to wielkie dzieło, jakie zapoczątkowałeś i prowadziłeś, by żyło dalej – mówił.
*
List kondolencyjny z okazji uroczystości pogrzebowych wystosował bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodzin KEP – podkreślając, że zmarły zapisał wspaniałą kartę duszpasterstwa rodzin w Polsce. Mariola Szostkowska, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego, przypomniała 42-letnią posługę ks. Stanisława jako diecezjalnego duszpasterza rodzin. Kiedy odchodził na emeryturę – dzięki jego staraniom – w archidiecezji wrocławskiej swoją służbę pełniło 104 doradców życia rodzinnego, działało 17 specjalistycznych poradni rodzinnych z dziesiątkami specjalistówi, dzięki poradni adopcyjnej ponad 1200 dzieci znalazło swoją rodzinę, wielu studentów przeszło formację w działających dzięki ks. Paszkowskiemu studiach nauk o rodzinie. Na emeryturze z kolei podjął posługę w duszpasterstwie osób stanu wolnego (grupa 33); w dalszym ciągu też towarzyszył doradcom życia rodzinnego.
Zasługi śp. ks. Paszkowskiego wspominali Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia, składająca kondolencje również w imieniu prezydenta Jacka Stryka, Anna Strug – reprezentująca dyrektorów poradni rodzinnych archidiecezji wrocławskiej, Anna i Olgierd Unoldowie – którzy wspominali kapłana jako wieloletniego animatora wrocławskiego ośrodka spotkań małżeńskich. Regularnie uczestniczył w weekendach małżeńskich począwszy od listopada 1983 r.
Ks. prof. Stanisław Stasiak, rektor PWT we Wrocławiu, odniósł się do drogi naukowej kapłana – od 1965 roku związanego ze środowiskiem akademickim Papieskiego Wydziału Teologicznego.
W 1972 roku obronił pracę magisterską pod kierunkiem ks. Jana Kruciny pt. „Specjalizacja duszpasterstwa jako postulat przeobrażeń współczesnej rodziny”, potem rozpoczął studia licencjackie na PWT, a kontynuował je na ATK w Warszawie. W 1979 roku został asystentem przy katedrze teologii praktycznej na PWT we Wrocławiu, w 1987 obronił na ATK pracę doktorską „Społeczno-religijne uwarunkowania nupturientów wobec wybranych norm katolickiej etyki małżeńskiej” i został adiunktem przy katedrze teologii praktycznej w PWT we Wrocławiu.
W latach 1979 –2021 był dyrektorem wydziału duszpasterstwa rodzin w Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej, przez wiele lat był dyrektorem podyplomowych studiów o rodzinie.
Ks. Stanisław Paszkowski został pochowany na Cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu.