W Sali Senatu PWT roztrzygnął się finał XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego pod hasłem: "Chrześcijanie we współczesnym świecie!". Zwycięzca poleci na wycieczkę do Rzymu.
Inicjatywa Instytutu Tertio Millennio zaprasza co roku uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski do zgłębienia wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II. Po czterech etapach - testach online oraz napisaniu eseju zostali wyłonieni finaliści, a spośród nich ustalono laureatów w każdym z 9 regionów konkursu. Te 9 osób w ramach nagrody głównej uda się w podróż do Rzymu.
Dolnośląski finał wspólną modlitwą otworzył bp Maciej Małyga.
- Taki konkurs uczy młodych myśleć. A dzisiaj każdy z każdej strony mówi nam, co mamy robić, jak mamy żyć. Dlatego warto używać rozumu, żeby odróżnić prawdę od kłamstwa, nie wpaść w pułapki. Ta inicjatywa, która przybliża nauczanie Jana Pawła II, pomaga nastolatkom odróżniać fałsz i znajdować prawdę. Jak mówi Ojciec Święty - wiara to rodzaj myślenia, używania rozumu - mówi bp Małyga.
Tytuł tegorocznego konkursu jest znaczący: „Chrześcijanie we współczesnym świecie".
- Papież Jan Paweł II nie ignorował otaczającej go rzeczywistości i zdawał sobie sprawę z wyzwań, jakie stoją przed światem w trzecim tysiącleciu. W liście apostolskim "Tertio millennio adveniente" z 1994 roku jasno wskazał: "Przyszłość świata i Kościoła należy do młodych pokoleń, do tych, którzy urodzili się w tym stuleciu i osiągną dojrzałość w przyszłym, pierwszym wieku nowego tysiąclecia" - wyjaśnia Jan Jaśkowiak, prezes Instytutu Tertio Millennio.
Podkreśla, że instytut poprzez konkurs wysłał już kilkaset uczniów do Rzymu. Konkurs jego zdaniem ma być inspiracją do zgłębiania myśli Jana Pawła II i Katolickiej Nauki Społecznej.
- Konkurs papieski służył od początku konfrontacji myśli Jana Pawła ze światem. Wiarę w Boga młodzi pokazują nie tylko tutaj, ale również w szkole, w domu, wśród rówieśników. To chrześcijańskie świadectwo niejedno ma imię, dlatego sądzę, że konkurs pomoże w sposób twórczy do tego podchodzić. Zaprosiliśmy młodych do refleksji nad rolą chrześcijan we współczesnym świecie. Chcemy w tej jubileuszowej edycji konkursu również zwrócić uwagę na kryzys, o którym tak pisał Jan Paweł II: "Na kryzys cywilizacji trzeba odpowiedzieć cywilizacją miłości, opartą na uniwersalnych wartościach pokoju, solidarności i wolności, które znajdują pełne urzeczywistnienie w Chrystusie" - podsumowuje Jakub Horbacz, koordynator regionalny konkursu.
W regionie dolnośląskim i opolskim zwycięzcą okazała się Wiktoria Boczar z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. majora Sucharskiego w Bolesławcu.