O wspólnej odpowiedzialności za dzieło ewangelizacji mówił u wrocławskich paulinów generał zakonu o. Arnold Chrapkowski. Uroczystości odpustowe ku czci św. Antoniego zamknęły Rok Jubileuszowy 25-lecia obecności paulinów we Wrocławiu.
Ojciec generał przypomniał ukazaną przez św. Łukasza scenę, w której Jezus posyła uczniów, by głosili Ewangelię. – My wszyscy, niezależnie od życiowego powołania, jesteśmy posłani przez Jezusa, jesteśmy Jego wysłannikami – mówił. – Każdy z nas należy do owych „innych 72 uczniów”. Jesteśmy posłani, jak pierwsi uczniowie, jak apostołowie, jak św. Antoni, jak tylu innych, którzy tak, jak my, przez sakrament Chrztu św. zostali wpisani w Chrystusa i w pełnienie Jego misji.
– Ewangelizacja nie jest zastrzeżona tylko dla apostołów i ich następców, biskupów, kapłanów, osób zakonnych. Dotyczy wszystkich wiernych. Mamy iść we wspólnocie, nie w pojedynkę. Tak chce Pan. To On powołuje jednych i drugich – podkreślał. – Nie może się wydawać duchownym, że „to ja zrobię wszystko najlepiej, bo umiem to zrobić, bo nie potrzebuję innych”. Nie mogą wierni świeccy myśleć: „to zrobi kto inny”. Potrzebujemy siebie nawzajem. Ewangelizuje zawsze Kościół…
Zauważył, że najskuteczniejszym środkiem ewangelizowania jest jedność z Bogiem; że głoszenie Ewangelii jest bardziej skuteczne, gdy używa się środków „ubogich”, gdy kontakt z drugim człowiekiem jest ważniejszy niż różne środki techniczne. „Nie mów ludziom o Bogu, gdy nie pytają, ale żyj tak, żeby pytać zaczęli” – stwierdził.
Przeor o. Tomasz Chmielewski zaprosił do dziękczynienia za minione 25 lat, ale także za wszelkie dobro związane z rokiem jubileuszowym. – Gdy myślimy o św. Antonim, myślimy o rzeczach zagubionych, ale ja jeszcze częściej myślę o ludziach, którzy mogą się zagubić, którzy szukają drogi, nie wiedzą, jak wrócić na swoje miejsce i przyzywam św. Antoniego w intencji tych, którzy tu się odnajdują, tu odnajdują Boga. On jest patronem tych, którzy się zagubili – mówił.
Święty z Padwy patronuje paulińskiemu kościołowi we Wrocławiu – choć patronem parafii jest św. Mikołaj (dawna parafialna świątynia uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej), a w 2014 r. zostało tu ustanowione sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła.
Paulini zaczęli pełnić posługę w tej parafii 28 czerwca 1998 roku.