Już 3 sierpnia na Jasną Górę wyruszy 44. Piesza Pielgrzymka Wrocławska. To będzie czas rekolekcji i odkrywania tego, że wszyscy jesteśmy Kościołem.
Tegoroczna pielgrzymka będzie na pewno doświadczeniem żywego Kościoła - zaznacza główny przewodnik ks. Tomasz Płukarski. Podkreśla, że nadrzędnym celem jest stworzenie takiej wspólnoty, która doświadczy obecności Chrystusa. Jego realizacji podporządkowane są wszystkie kwestie organizacyjne. - Pątnik nie może się martwić o takie aspekty, które mogą odwrócić jego uwagę od tego, co najważniejsze. Myślę, że przez lata wiele się nauczyliśmy i znamy oczekiwania pielgrzymów. To wszystko pozwala nam, organizatorom, przygotować odpowiednią ofertę na czas wędrówki - dodaje.
Ksiądz przewodnik mówi, że w wielu kwestiach będzie to po prostu kontynuacja dobrze wypracowanych wzorców działania. - Zasadniczy plan, w porównaniu do ubiegłego roku, się nie zmienia. Pielgrzymka potrwa 8 dni. Wyjście zaplanowaliśmy na 3 sierpnia (o 6.00 rozpocznie się Msza św. w katedrze wrocławskiej), a zakończenie - na 10 sierpnia - zapowiada. - W tym roku sprzyja nam kalendarz. Wystarczy bowiem 5 dni urlopu, by wygospodarować czas na uczestnictwo w całym wydarzeniu - tłumaczy.
Zauważalne zmiany dotyczą ostatniego noclegu i ostatniego dnia wędrówki. - W tym roku pątnicy będą nocować w miejscowości Jezioro. To sprawi, że przedostatni etap będzie krótszy o ok. 3 km. Tym samym wydłuży się odcinek przewidziany na ostatni dzień. Wzięliśmy też pod uwagę ubiegłoroczne doświadczenia i w porozumieniu z paulinami z Jasnej Góry zdecydowaliśmy się przesunąć godzinę Mszy św. wieńczącej PPW. W tym roku zaczniemy ją o 16.00.
Piesza Pielgrzymka Wrocławska odbędzie się pod hasłem: "Jesteśmy Kościołem". - To bardzo jasne nawiązanie do rozpoczętego w maju synodu w naszej archidiecezji. Chcemy więc, by nie zabrakło elementów synodalnych - spotkań w grupach, rozmów, dzielenia się słowem po to, by odkrywać indywidualnie swoją rolę w Kościele - dodaje.
Główny przewodnik podkreśla, że pielgrzymowanie jest dla każdego - zarówno dla wierzących, jak i poszukujących. - Pielgrzymka to taka przestrzeń, w której można umocnić się w wierze albo po prostu odkryć subtelne działanie Boga, choćby w drugim człowieku. Trzeba też wziąć pod uwagę możliwości fizyczne. Oczywiście to nie jest wydarzenie tylko dla atletów, ale trzeba znać na tyle swój organizm, by podjąć rozsądną decyzję o udziale. Do przejścia jest bowiem ok. 220 km - przypomina.
Ci, którzy jednak nie mają wystarczających sił, mogą w pielgrzymce wziąć udział w inny sposób. Od lat duchowi pątnicy stanowią nawet większość wszystkich pielgrzymów. Poruszenie jest więc ogromne. - W tym roku centralnym punktem dla duchowych uczestników będzie sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła u wrocławskich paulinów (parafia pw. św. Mikołaja przy ul. św. Antoniego). Przewodnikiem tej grupy jest proboszcz o. Tomasz Chmielewski. W planie jest adoracja Najświętszego Sakramentu, w trakcie której będzie można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. O 18.00 będzie odprawiana Msza św. z kazaniem, a po Eucharystii program pielgrzymkowy - podpowiada ks. Płukarski.
Formularz zapisowy będzie uruchomiony pod koniec tygodnia, o czym poinformujemy w osobnej wiadomości.