To miejsce, które łączy profesjonalną terapię z duchowością. Zaprasza do podjęcia osobistego wysiłku i do otwarcia się na pomoc - ludzi i Boga. Wyrosło z doświadczenia długich lat służby osobom uzależnionym.
Początków można szukać w historii konkretnego człowieka, który zdołał wyrwać się ze szponów nałogu.
Więcej o tym piszemy w najnowszym wydaniu papierowym GN i w wydaniu internetowym:
Dzieło wyrosło z różnych działań prowadzonych we wspólnocie Hallelu Jah, a także w środowisku Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta.
Ośrodek prowadzi Fundacja "Nefesz", która weszła w ścisłą współpracę z Fundacją "Magnificat" - od 2016 r. prowadzącą Dom Magnificat w miejscowości Łask-Kolumna pod Łodzią. Kolejny Dom Magnificat, w Ligocie Polskiej, powstał w 2024 roku. Oba ośrodki - jak wyjaśniają założyciele - łączy program terapii, reguły funkcjonowania i ludzie.
Zdjęcia:
Prowadzona jest tu terapia uzależnień od alkoholu, narkotyków i innych środków psychoaktywnych oraz od zachowań kompulsywnych, jak hazard, uzależnienie od internetu, pracoholizm i inne. Prowadzone są tu także konsultacje, interwencje terapeutyczne, poradnictwo rodzinne.
- Do naszego domu przyjeżdżają ludzie, którzy szczerze szukają Boga albo już Go poznali, ale jednak wpadli w tarapaty. Są wśród nich także księża czy siostry zakonne. Przyjeżdżają również osoby, które deklarują, że są ateistami. Szanujemy to, nikogo na siłę nie nawracamy. Pacjent musi jedynie zaakceptować regulamin ośrodka, poszczególne punkty planu dnia - mówi Marcin Blicharz, kierownik ośrodka.
Ze stacjonarnej terapii mogą tu korzystać osoby od 18. do 55. roku życia.
Kto chciałby wesprzeć dzieło, informacje znajdzie na: nefesz.org.