Wakacje, nauka migania, rekolekcje. Świat ciszy tętni życiem

Podczas wakacji Fundacja "Fonis", związana ze środowiskiem Duszpasterstwa Głuchoniemych i Niewidomych Archidiecezji Wrocławskiej, podejmuje kolejne inicjatywy. Letnie dni to między innymi czas kolorowych półkolonii, ale nie tylko.

Półkolonie z Fundacją "Fonis" organizowane są w dwóch turnusach. W pierwszym wzięło udział 12 uczestników od 7. do 12. roku życia. - To są dzieci niesłyszące, ale też dzieci CODA (od Children of Deaf Adults - dzieci niesłyszących rodziców) - tłumaczy Małgorzata Królewicz, półkolonijna wychowawczyni, członek zarządu fundacji. - Mamy w tym roku także dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną. Czyli nie jest to tylko niepełnosprawność słuchu, ale też na przykład mózgowe porażenie dziecięce czy zespół Downa - dodaje.

Grupa była również zróżnicowana narodowościowo, językowo, świetnie się jednak zintegrowała. Dzieci uczestniczyły między innymi w plenerze malarskim w Ogrodzie Botanicznym, odwiedziły Teatr Lalek, kręgielnię, Ekomuzeum Rolnictwa Tradycyjnego w Zaborze Wielkim, uczestniczyły w warsztatach dotyczących empatii wobec osób niewidomych, warsztatach kulinarnych, a także w warsztatach profilaktyki uzależnień. W programie znalazły się też zajęcia w Odra Centrum (więcej w papierowym wydaniu GN).

Wakacje, nauka migania, rekolekcje. Świat ciszy tętni życiem   Plener malarski w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu. Materiały Fundacji "Fonis"

- Trwa kurs PJM (polskiego języka migowego) na poziomie A2 o profilu katechetycznym. Adresatami są księża, klerycy, siostry zakonne i osoby świeckie zaangażowane w jakiś sposób w duszpasterstwo niesłyszących - wyjaśnia ks. Tomasz Filinowicz, założyciel Fundacji "Fonis", ogólnopolski duszpasterz niesłyszących, kierownik półkolonii. - Mamy księdza z Tarnowa, kleryków z Bielska-Białej i Katowic, trzy świeckie panie z Gdańska i siostrę zakonną z Raciborza. Wrocław reprezentuje s. Katarzyna ze Zgromadzenia Sióstr Bożego Serca Jezusa.

Wyjaśnia, że kurs organizują wspólnie Fundacja "Fonis" i Krajowe Duszpasterstwo Niesłyszących. Jest oparty o autorski program stworzony w ramach fundacji, z pomocą jej niesłyszących wolontariuszy, którzy nagrali filmiki instruktażowe, wykorzystywane w trakcie zajęć. - Dobrze się złożyło, że podczas kursu spotkać się mogli niesłyszący rodzice czekający na dzieci biorące udział w półkoloniach i kursanci, którzy tu przychodzili w przerwie obiadowej. Ci drudzy mieli okazję, by sprawdzić w praktyce swoją znajomość języka migowego - dodaje ks. Filinowicz.

Kurs trwa od 1 do 10 lipca, zajęcia prowadzą ks. Tomasz, a także dwie niesłyszące lektorki.

Tradycyjnie już reprezentanci wrocławskiego duszpasterstwa wybierają się na doroczne rekolekcje i pielgrzymkę osób niesłyszących na Górę św. Anny. - Spotkanie ma już tradycję... ponad 100-letnią - opowiada ks. Filinowicz. - Żartobliwie mówiono dawniej, że to są "targi ślubne". Środowisko głuchych dawniej było bardziej zamknięte niż dziś. Po szkole wracało się w swoje rodzinne strony i kontakt z innymi osobami niesłyszącymi był potem utrudniony. Jeśli ktoś nie poznał współmałżonka w czasach szkolnych, miał na to szansę na pielgrzymce. Dziś jest dla nas ważnym spotkaniem - religijnym i integracyjnym. Pielgrzymka odbywa się w sobotę, a część osób od czwartku do niedzieli uczestniczy w rekolekcjach.

Wakacje, nauka migania, rekolekcje. Świat ciszy tętni życiem   Z alpakami. Materiały Fundacji "Fonis"

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..