Wakacje, nauka migania, rekolekcje. Świat ciszy tętni życiem

Podczas wakacji Fundacja FONIS, związana ze środowiskiem Duszpasterstwa Głuchoniemych i Niewidomych Archidiecezji Wrocławskiej, podejmuje kolejne inicjatywy. Letnie dni to między innymi czas kolorowych półkolonii, ale nie tylko.

Półkolonie z Fundacją FONIS organizowane są w dwóch turnusach. W pierwszym wzięło udział dwanaścioro uczestników od 7 do 12 roku życia. – To są dzieci niesłyszące, ale też dzieci CODA (od Children of Deaf Adults- dzieci niesłyszących rodziców) – tłumaczy Małgorzata Królewicz, półkolonijna wychowawczyni, członek zarządu fundacji. – Mamy w tym roku także dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną. Czyli nie jest to tylko niepełnosprawność słuchu, ale też na przykład mózgowe porażenie dziecięce czy zespół Downa.

Grupa była również zróżnicowana narodowościowo, językowo, świetnie się jednak zintegrowała. Dzieci uczestniczyły między innymi w plenerze malarskim w Ogrodzie Botanicznym, odwiedziły Teatr Lalek, kręgielnię, Ekomuzeum Rolnictwa Tradycyjnego w Zaborze Wielkim, uczestniczyły w warsztatach dotyczących empatii wobec osób niewidomych, warsztatach kulinarnych, a także w warsztatach profilaktyki uzależnień. W programie znalazły się też zajęcia w Odra Centrum (więcej w papierowym wydaniu GN).

Wakacje, nauka migania, rekolekcje. Świat ciszy tętni życiem   Plener malarski w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu. Materiały Fundacji FONIS

– Trwa kurs PJM (polskiego języka migowego) na poziomie A2 o profilu katechetycznym. Adresatami są księża, klerycy, siostry zakonne i osoby świeckie zaangażowane w jakiś sposób w duszpasterstwo niesłyszących – wyjaśnia ks. Tomasz Filinowicz, założyciel Fundacji FONIS, ogólnopolski Duszpasterz Niesłyszących, kierownik półkolonii. – Mamy księdza z Tarnowa, kleryków z Bielska-Białej i z Katowic, trzy świeckie panie z Gdańska i siostrę zakonną z Raciborza. Wrocław reprezentuje s. Katarzyna ze zgromadzenia Sióstr Bożego Serca Jezusa.

Wyjaśnia, że kurs organizują wspólnie Fundacja FONIS i Krajowe Duszpasterstwo Niesłyszących. Jest oparty o autorski program stworzony w ramach Fundacji, z pomocą niesłyszących wolontariuszy fundacji, którzy nagrali filmiki instruktażowe, wykorzystywane w trakcie zajęć. – Dobrze się złożyło, że podczas kursu spotkać się mogli niesłyszący rodzice czekający na dzieci biorące udział w półkoloniach i kursanci, którzy tu przychodzili w przerwie obiadowej. Ci drudzy mieli okazję, by sprawdzić w praktyce swoją znajomość języka migowego.

Kurs trwa od 1 do 10 lipca; zajęcia prowadzi ks. Tomasz, a także dwie niesłyszące lektorki.

Tradycyjnie już reprezentanci wrocławskiego duszpasterstwa wybierają się na doroczne rekolekcje i pielgrzymkę osób niesłyszących na Górę św. Anny.

– Spotkanie ma już tradycję… ponad 100-letnią – opowiada ks. Filinowicz. – Żartobliwie mówiono dawniej, że to są „targi ślubne”. Środowisko głuchych dawniej było bardziej zamknięte niż dziś. Po szkole wracało się w swoje rodzinne strony i kontakt z innymi osobami niesłyszącymi był potem utrudniony. Jeśli ktoś nie poznał współmałżonka w czasach szkolnych, miał na to szansę na pielgrzymce. Dziś jest dla nas ważnym spotkaniem, religijnym i integracyjnym. Pielgrzymka odbywa się w sobotę, a część osób od czwartku do niedzieli uczestniczy w rekolekcjach.

Wakacje, nauka migania, rekolekcje. Świat ciszy tętni życiem   Z alpakami. Materiały Fundacji FONIS

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..