Królowa Bożych gór i ogrodów. Trwa nowenna przed uroczystością NMP z Góry Karmel

W wielu miejscach możesz włączyć się w modlitwę przed obchodzoną 16 lipca uroczystością NMP z Góry Karmel, Matki Bożej Szkaplerznej. To okazja, by zasmakować w duchowości karmelitańskiej - usłyszeć wezwanie do drogi na szczyt zjednoczenia z Bogiem poprzez Maryję.

Karmel to góra, której nazwa znaczy „ogród”; to zakon, który przypomina o samych szczytach, do jakich można dojść na drodze przyjaźni z Bogiem. Zaprasza do wędrówki i do wytrwałego pielęgnowania „ogrodów” zażyłości z Panem. Zachęca, by spotykać się z Nim poprzez Maryję – która w Karmelu każdemu ofiarowuje dar szkaplerza, szaty i duchowej zbroi.

Nowenna przed wspomnieniem Matki Bożej Szkaplerznej, w Karmelu obchodzonym jako uroczystość, trwa między innymi tu:

  • Karmelitańska parafia pw. Opieki św. Józefa, sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Ołbińskiej we Wrocławiu: Codziennie, od 7 do 15 lipca, modlitwa nowenny rozpoczyna się Mszą św. o 18.00. Następnie do 21.00 trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym czasie odbywają się: nabożeństwo nowenny, modlitwa karmelitańska w ciszy, o 20.00 wspólny Różaniec. O 21.00 odmawiany jest Apel Jasnogórski i modlitwa w intencji Ojczyzny. Dodatkowo w niedzielę 14 lipca o 14.00 rozpoczyna się 40-godzinne wystawienie Najświętszego Sakramentu (z adoracją trwającą także nocami). 16 lipca Msze św. odpustowe o 7.00, 11.30, 18.00 i 20.00. Po każdej z nich możliwość przyjęcia szkaplerza. O 19.00 odbędzie się procesja z figurą Matki Bożej Szkaplerznej.
  • Klasztor karmelitanek bosych przy ul. Karłowicza we Wrocławiu: Modlitwa nowenny odmawiana jest codziennie w kaplicy po Mszy św. o 7.30. Uroczystość odpustową poprzedzi triduum ku czci Matki Bożej z Góry Karmel (13-15 lipca). W te dni odprawiane będą Msze św. z okolicznościowym kazaniem i nabożeństwem szkaplerznym – 13 i 15 lipca o 17.00, w niedzielę 14 lipca o 9.00. Triduum poprowadzi o. Krzysztof Jarosz OCD. W dniu uroczystości, 16 lipca, Mszy św. o 7.30 będzie przewodniczył o. Krzysztof Jarosz OCD, a Mszy św. o 18.00 ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry wrocławskiej.
  • W parafii pw. św. Anny we Wrocławiu-Widawie na nowennę zapraszają Karmelitanki Dzieciątka Jezus. Modlitwa będzie trwać od 7 do 15 lipca przy grocie Matki Bożej w ogrodzie sióstr (ul. Zduńska 6) – w soboty i niedziele o 17.30, w pozostałe dni o 18.00.
  • Parafia NMP z Góry Karmel w Głębowicach. Od 7 lipca trwa tu nowenna, a 14 lipca o 13.00 rozpocznie się suma odpustowa. Przed Eucharystią, od 12.00, można włączyć się w modlitewne czuwanie przy figurze MB Pośredniczki Łask Wszelkich. Po Mszy św. odbędzie się procesja z Najświętszym Sakramentem i figurą Maryi. 16 lipca po Mszy św. o 18.00 planowane jest nabożeństwo do MB Szkaplerznej oraz obrzęd nałożenia szkaplerza.

– 16. dnia każdego miesiąca odprawiane są w naszej parafii nabożeństwa ku czci Matki Bożej Szkaplerznej – mówi Anna Lis z głębowickiej parafii. Przypomina, że tutejsza figura (wprowadzona uroczyście do parafii w 2020 r.) nawiązuje do dawnej, która była otoczona wielkim kultem. Znalazła się w Głębowicach jeszcze za życia Jana Adama de Garniera (1613–1680), fundatora klasztoru (być może przywiózł ją z pielgrzymiego szlaku). Po sekularyzacji zakonów w 1810 r. i przymusowym opuszczeniu miejscowości przez karmelitów, na skutek różnych okoliczności figura została usunięta z kościoła, a w XX wieku trafiła do karmelitanek bosych w podwrocławskich Pawłowicach. Po pożarze klasztoru w 1945 r. odnaleziono tylko berło pochodzące z figury. Niemieckie karmelitanki, wyjeżdżając, zabrały je ze sobą do Niemiec.

Istnieją plany, by na zrekonstruowanej figurze przywrócić korony na głowach Matki Bożej i Dzieciątka. – Za dwa lata, w 2026 r., będziemy obchodzili 350. rocznicę powstania parafii i całego obiektu, bo Jan Adam de Garnier akt fundacyjny podpisał w 1676 roku. Chcielibyśmy, by wtedy korony wróciły – tłumaczy A. Lis.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..