Kultura wysoka i wakacyjna u bł. Czesława

U wrocławskich dominikanów po raz kolejny rusza wakacyjny cykl "Wieczory Czesławowe". Potrwa do 19 lipca do 16 sierpnia. Formuła wydarzenia posiada kształt trzech spotkań z muzyką w formie: koncertu organowego, koncertu chóralnego oraz koncertu muzyki dawnej.

Wieczory to oferta kulturalna w ścisłym centrum Wrocławia. Inicjatywa ta powstała jako cykl koncertów muzyki klasycznej - zwłaszcza organowej - i została zapoczątkowana w lipcu 2018 roku. W kościele pw. św. Wojciecha, jako jednej z nielicznych świątyń, znajdują się dwa instrumenty organowe o różnej stylistyce brzmieniowej. Pierwszy to zabytkowe organy Josefa Angstera z Peczu (Węgry), a drugi to opus vitae Józefa Cynara, polskiego organmistrza, który na stałe wpisał się swoimi instrumentami w historię i organową panoramę Wrocławia.

- W ciągu minionych lat w ramach Wieczorów udało się zorganizować kilka koncertów organowych, kameralnych i chóralnych oraz innych wydarzeń kulturalnych. Wystąpili na nich artyści z Polski, Austrii, Niemiec, USA. W tym roku kontynuację cyklu realizujemy poprzez nowo powstałą przy dominikańskim klasztorze fundację OPen - mówi dr hab. Tomasz Głuchowski, koordynator artystyczny Wieczorów, organista wrocławskich dominikanów, pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Muzycznej, kurator organów Narodowego Forum Muzyki.

Formuła Wieczorów Czesławowych posiada kształt trzech spotkań z muzyką w formie: koncertu organowego, koncertu chóralnego oraz koncertu muzyki dawnej. Tegoroczna edycja została przeformułowana pod względem kalendarzowym i powiązana z obchodami wspomnień trzech świętych dominikańskich (bł. Czesława – patrona Wrocławia, św. Dominika – założyciela Zakonu Kaznodziejskiego, i św. Jacka – patrona Polskiej Prowincji Dominikanów).

Każdy z koncertów odbędzie się w różnych miejscach wrocławskiego klasztoru.

- Ten zabieg ma na celu wzbogacenie oferty kulturalnej naszego miasta w okresie wakacyjnym. Poza tym doskonale wpisuje się w program przygotowań do świętowania jubileuszu obecności dominikanów we Wrocławiu, który przypadnie za dwa lata, w roku 2026. Do udziału w tym artystycznym projekcie zostali zaproszeni artyści z kraju i zagranicy - dodaje T. Głuchowski.

Koncert organowy wykona Robert Brodacki. Muzyk pochodzi z Lublina, studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie (1976-81) w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Brał udział w kursach mistrzowskich pod kierunkiem D. Rotha i M. Schneidera i G. Bovet’a. Jest finalistą I Międzynarodowego Konkursu Organowego w Manchester (1978) i zdobywcą wyróżnienia w 31. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Praska Wiosna” (1979). Był wykładowcą Akademii Muzycznej w Warszawie i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, organistą archikatedry w Lublinie 1984-92, nauczycielem gry organowej w Państwowej Szkole Muzycznej w Lublinie, organistą i kierownikiem artystycznym koncertów organowych w Filharmonii Lubelskiej w sezonach 1997-99. Od 2006 roku mieszka i pracuje w Skandynawii. Koncertuje w całej Europie i Meksyku, dokonał nagrań radiowych i płytowych w Polsce, Rosji, Szwajcarii i Norwegii.

Koncert chóralny zostanie wykonany przez uznany w kraju i za granicą pełen zapału artystycznego zespół wokalny Rondo, pod dyrekcją Małgorzaty Podzielny, obchodzący w tym roku 18. urodziny. Zespół ma na swoim koncie szereg nagród i wyróżnień w tym dwukrotnie Grand Prix Chóralistyki Polskiej czy trzykrotnie Grand Prix Festiwalu Legnica Cantat. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Małgorzata Podzielny, laureatka m.in. Wrocławskiej Nagrody Artystycznej 2023.

Zwieńczeniem cyklu będzie recital klawesynowy wrocławskiej klawesynistki Adrianny Gołos. Artystka jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (klasa klawesynu prof. M. Czarny Kaczmarskiej). Studia podyplomowe kontynuowała w klasie mistrzowskiej prof. Marty Czarny-Kaczmarskiej. Współpracuje m.in. z Wrocławską Orkiestrą Barokową, NFM Orkiestra Leopoldinum oraz orkiestrami kameralnymi jako specjalistka w zakresie realizacji basso continuo. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz prowadzi klasę klawesynu w PSM II st. (Podwale). Jej uczniowie są laureatami wielu nagród w zakresie wykonawstwa muzyki klawesynowej. 

HARMONOGRAM: 

  • Koncert organowy w wigilię uroczystości bł. Czesława (środa 19 lipca) - w kościele św. Wojciecha
  • Koncert chóralny w uroczystość św. Dominika (czwartek 8 sierpnia) - w kaplicy św. Józefa,
  • Koncert klawesynowy (piątek, 16 sierpnia) w zabytkowym barokowym refektarzu klasztornym.

Wszystkie koncerty rozpoczną się o godzinie 20 i potrwają ok. godziny. Wstęp na wszystkie będzie bezpłatny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..