U Jasnogórskiej Matki Kościoła. Napełnij stągwie wodą i pozwól Bogu działać

Nie dasz rady iść pieszo na Jasną Górę? Wyrusz na duchową pielgrzymkę! Możesz przeżywać ją również we wspólnocie. Miejscem spotkań duchowych pielgrzymów we Wrocławiu jest tym razem paulińskie sanktuarium przy ul. św. Antoniego 30.

Tegoroczna 44. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się od 3 do 10 sierpnia. Po pierwsze, to… zastanów się, czy aby na pewno nie możesz fizycznie wyruszyć na jasnogórski szlak w jednej z pielgrzymkowych grup. Zapisy trwają na stronie pielgrzymka.pl.

Jeśli rzeczywiście zdrowie lub inne okoliczności życiowe na to nie pozwalają, nie rezygnuj ze szczególnego przeżycia czasu, gdy przedstawiciele całej archidiecezji zmierzają razem na Jasną Górę.

O. Tomasz Chmielewski OSPPE – przeor wrocławskich paulinów, przewodnik duchowych pielgrzymów – zachęca, by dołączyć do tej szczególnej grupy. Niektórzy jej członkowie, z racji stanu zdrowia czy wieku, będą zapewne modlić się jedynie w domowym zaciszu. Kto może, zaproszony jest do udziału również w spotkaniach w sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła.

– W czasie pielgrzymki będziemy się gromadzić zawsze o 20.00. Planujemy czas na prywatną modlitwę, adorację Najświętszego Sakramentu, czytanie słowa Bożego. Będzie można wtedy napisać na kartkach swoje intencje i wrzucić je do… stągwi, które staną przy obrazie Matki Bożej. To nawiązanie do Kany Galilejskiej. O 20.30 odmówimy Różaniec, a o 21.00 Apel Jasnogórski, prowadzony przez jednego z paulinów – tłumaczy. – Nasze sanktuarium bardzo dobrze współgra z całą ideą pielgrzymowania. Nazywane jest wrocławską czy dolnośląską Jasną Górą. Można tu zakosztować jasnogórskiego klimatu. Jest wizerunek Maryi, są paulini, nad obrazem jest nawet przedstawienie jasnogórskiego klasztoru...

Podkreśla, że duchowe pielgrzymowanie ma głęboki sens. Droga do spotkania z Bogiem prowadzi nie tylko przez długie kilometry szlaku biegnącego przez Polskę, ale i wśród codzienności.

 – Istotą każdej pielgrzymki jest wymiar duchowy. Nie chodzi o to, by przejść ileś kilometrów, ale by coś się w nas wydarzyło, byśmy przeżyli rekolekcje. Dodatkowo wielu członków naszej grupy – w związku z chorobą, z różnymi ograniczeniami – włącza w swoje pielgrzymowanie również ofiarę w wymiarze fizycznym – dodaje. – Będąc w pracy, a nawet leżąc w łóżku, człowiek może łączyć się duchowo z pielgrzymką. Nie chodzi tu tylko o to, by np. śledzić w Internecie relacje z drogi, wzruszać się i wspominać może swoje własne wędrowanie z minionych lat. Chodzi o to, by włączać się w to wydarzenie przez modlitwę, ofiarę.

Paulin zachęca, by duchowi pątnicy, w miarę możliwości, towarzyszyli tym pieszym – w chwili wyjścia (pielgrzymka zaczyna się 3 sierpnia o 6.00 rano Mszą św. w katedrze) oraz dojścia do celu, 10 sierpnia. Wtedy też na Jasną Górę zawiezione będą intencje, gromadzone w glinianych stągwiach. – Wszystkie nasze sprawy, problemy, tęsknoty, oddane Bogu w modlitwie, są jak woda w stągwiach. Pan Jezus będzie wiedział, co z nimi zrobić – podkreśla zakonnik.

Duchowi pątnicy będą mogli korzystać z papierowego przewodnika. Znajdą tam między innymi przygotowane przez o. Tomasza materiały: „instrukcję” duchowego pielgrzymowania, teksty Ewangelii, które towarzyszyć będą także pieszym pątnikom, rozważania do tych tekstów i do tajemnic różańcowych.

Pauliński kościół jest otwarty cały dzień; można tu również skorzystać z sakramentu pojednania – od poniedziałku do piątku od 15.00 do 18.00, a w czwartek dodatkowo od 19.00 do 22.00.

Zapisy

Do grupy duchowych pielgrzymów można się zapisać w swojej parafii lub też zgłaszając się do punktu informacji 44. PPW w Duszpasterstwie Akademickim „Wawrzyny” przy ul. Bujwida 51 we Wrocławiu w czwartek 1 sierpnia lub w piątek 2 sierpnia między 12.00 a 18.00. Zapisane osoby otrzymają znaczki pielgrzymkowe oraz wspomniany przewodnik.

Osoby, które chcą zgłosić większą liczbę duchowych uczestników pielgrzymki, zaproszone są do kontaktu pod adresem informacja@pielgrzymka.pl lub nr tel. 607 324 063. Organizatorzy proszą o złożenie dobrowolnej ofiary na pokrycie kosztów druku zestawu duchowego uczestnika 44. PPW.

Zapisać się można także na specjalny autokar dla pielgrzymów duchowych na Jasną Górę. Zapisy: tel. 692 149 731. Autobus odjedzie 10 sierpnia o 9.00 spod seminarium (plac Katedralny 14). Jego pasażerowie dotrą do celu ok. południa, by móc dołączyć do pielgrzymów wchodzących do kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej (14.30) i wziąć udział w Mszy św. na wałach jasnogórskich o 16.00.

Duchowi pielgrzymi (i nie tylko) są również zaproszeni do śledzenia pielgrzymkowych relacji w mediach (także na ppw.gosc.pl). Radio Rodzina zaprasza na codzienne pielgrzymkowe audycje od 13.10 do 14.00 i od 20.30 do 21.00.

Rozmowa z o. Tomaszem Chmielewskim wkrótce w papierowym wydaniu wrocławskiego GN.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..