Simcha. Wykłady, koncerty, tańce i smakołyki

To okazja, by poznać świat, który współtworzył przez wieki kulturę Wrocławia. 26. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha 2024 będzie trwał 20-26 lipca.

Centrum wydarzeń jest wrocławska Synagoga pod Białym Bocianem przy ul. P. Włodkowica. Cykl spotkań to gratka dla miłośników historii, Wrocławia i nie tylko, i odkrywania bogactwa kultur. W tym roku festiwal poświęcony jest pamięci i dorobkowi Abrahama Geigera, reformatora religii judaistycznej. Zawiera mnóstwo propozycji artystycznych (muzycznych, filmowych, plastycznych) i kulinarnych, a także zaproszenia na spacery w różne zakamarki Wrocławia.

To również interesująca propozycja, dla tych, którzy chcą poznać bliżej przestrzeń wiary, z której czerpie także chrześcijaństwo – świata, w którym wyrosła choćby Edyta Stein.

– W programie znajduje się między innymi spotkanie z Jerzym Kichlerem, który opowie o liturgii szabatowej, nawiąże do liturgii ważniejszych świąt żydowskich – wyjaśnia Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu. – Wykładu będzie można wysłuchać w piątek 26 lipca o 17.30 w emporze synagogi.

W ramach koncertów wystąpią m.in. Grupa NeoKlez, łącząca tradycyjne klezmerskie melodie z nowoczesnymi aranżacjami, Kaja Mianowana&Gang Tango, Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu, zespół Alma Fefardi (sefardyjska dusza), utalentowani kantorzy.

Dla wielu gości interesujący może być Jarmark Żydowski, który rozpocznie się w niedzielę 21 lipca o 10.00 na dziedzińcu synagogi. Towarzyszyć mu będą dodatkowe wydarzenia, jak np. warsztaty artystyczne dla dzieci „Namiot stworzenia” (o 11.00), a także warsztaty wokalne i teatralne. W środę 24 lipca odbędą się warsztaty kuchni żydowskiej, a od niedzieli 21 lipca do czwartku 25 lipca o 21.45 na dziedzińcu synagogi Hanna Łukaszewicz-Gulanowska poprowadzi warsztaty tańca izraelskiego.

Cały program dostępny jest TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..