Nie zgadzajmy się na niszczenie autorytetu polskiej policji

- Czy wolno bezkarnie niszczyć autorytet polskiej policji? Czy wolno obrzucać wyzwiskami i przekleństwami tych, którzy stoją na straży przestrzegania prawa? Czy wolno atakować ich bez żadnych konsekwencji? Czy można tolerować mowę nienawiści wobec policjantów? - pytał w archikatedrze ks. Stanisław Stelmaszek.

W 105. rocznicę powołania Policji Państwowej funkcjonariusze i pracownicy dolnośląskiej policji modlili się wspólnie w archikatedrze wrocławskiej. Nieprzerwanie od 30 lat gromadzą się na modlitwie w swojej intencji z okazji policyjnego święta.

- Wiara potrzebuje rozumu, żeby ją głębiej pojąć. Święty Jan Paweł II przekonywał, że wiara i rozum są jak dwa skrzydła unoszące człowieka ku kontemplacji prawdy. Dojrzała wiara zawsze szuka wsparcia w rozumnej refleksji. Zaś poznanie rozumowe znajduje dopełnienie w wierze. Wiara sięga tam, gdzie nie sięga rozum. Zarazem daje odpowiedź na podstawowe, egzystencjalne pytania: kim jestem, skąd pochodzę i dokąd zmierzam? - mówił w homilii ks. Stelmaszek, kapelan dolnośląskiej policji.

Podkreślił, że dla wielu członków służb mundurowych odniesienie do Boga jest źródłem siły i najgłębszych motywacji do poświęcania swojego zdrowia i życia w służbie ojczyźnie i drugiemu człowiekowi. Służba wartościom domaga się bowiem rozumnego postępowania, ponieważ zło organizuje się w grupy przestępcze i doskonali metody swojego działania. Słudzy dobra nie mogą wobec tego pozostawać bierni. 

- Dzisiaj dziękujemy za wszelkie mądre, rozumne i odpowiedzialne decyzje, które wspierają dolnośląskich policjantów. Dziękujemy za rozumne działanie każdego funkcjonariusza. Jednocześnie prosimy Boga, by nigdy nie zabrakło dobrze wyszkolonych kobiet i mężczyzn zdolnych do służby w sprawie bezpieczeństwa mieszkańców - apelował ks. Stelmaszek.

Poruszył także kwestię ważnych działań prawnych oraz słów wypowiadanych w obronie funkcjonariuszy, którzy bywają publicznie potępiani i piętnowani bez udowodnienia im winy. 

- Słowo Boże wzywa nas do refleksji nad jakością naszego życia, także zawodowego. Jeśli zawiedliśmy pokładane w nas nadzieje albo popełniliśmy jakieś błędy, mamy odwagę uderzyć się w piersi. Zwracamy się Boga i prosimy, aby nasza służba była zgodna z Bożym prawem, z oczekiwaniami ludzi o prawych sumieniach - mówił kaznodzieja.

Jednocześnie skierował apel do wszystkich ludzi wolnej woli: - Czy wolno bezkarnie niszczyć autorytet polskiej policji? Czy wolno obrzucać wyzwiskami i przekleństwami tych, którzy stoją na straży przestrzegania prawa? Czy wolno atakować ich bez żadnych konsekwencji? Czy można tolerować mowę nienawiści wobec policjantów? Jeśli my nie staniemy po stronie stróżów prawa, to czy oni staną w naszej obronie, gdy będzie zagrożone nasze zdrowie i życie? Nie zgadzajmy się na niszczenie autorytetu polskiej policji. Walka o doraźne interesy lub forsowanie własnych przekonań nie usprawiedliwiają przemocy wobec stróżów prawa - oświadczył policyjny kapelan.

Zwrócił się bezpośrednio do policjantów: - Jesteście bardzo potrzebni. Bądźcie dumni ze swojej służby. Czuwanie nad naszym bezpieczeństwem jest sprawą priorytetową. Jesteście potrzebni normalnym obywatelom Rzeczypospolitej, by chronić ich przed szeroko pojętym złem. Dzisiaj wypowiadamy słowa podziękowań, których nie za wiele w codziennej służbie. Do podziękowań dołączają wierni i kapłani metropolii wrocławskiej. Życzymy wam Bożej opieki podczas służby - podsumował ks. Stelmaszek.

Dalsza część dolnośląskich obchodów 105. rocznicy powołania polskiej policji przeniosła się do Hali Stulecia. Był to apel z udziałem pocztów flagowych i sztandarowych. Uczestniczył w nim zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Rafał Kochańczyk. Podczas uroczystości uhonorowano funkcjonariuszy i pracowników dolnośląskiej policji za trud oraz zaangażowanie wkładane w codzienną służbę i pracę. W tym dniu, oprócz wykonywania przez policję bieżących zadań, wyróżnieni funkcjonariusze i pracownicy uczestniczyli w uroczystości wręczania awansów, nominacji i odznaczeń.

- Służba w policji to zaszczyt, ale i ogromna odpowiedzialność, w tym także za drugiego człowieka. Ważna jest także pamięć o tych, którzy oddali życie, zapewniając bezpieczeństwo innym - przemawiał komendant wojewódzki policji we Wrocławiu nadinsp. Paweł Półtorzycki.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wyróżnił funkcjonariuszy policji i pracowników cywilnych garnizonu dolnośląskiego medalami "Za długoletnią służbę": złotym - 16 policjantów i 6 pracowników policji, srebrnym - 35 policjantów, brązowym - 15 policjantów.

Komendant Główny Policji mianował w korpusie oficerów starszych 21 funkcjonariuszy garnizonu dolnośląskiego na wyższe stopnie służbowe. Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu mianował natomiast na wyższe stopnie służbowe łącznie 896 funkcjonariuszy.

- Dziękuję za ogromne zaangażowanie i trud włożony w zapewnienie porządku publicznego. Pokazuje to ogromna liczba czynności realizowanych przez funkcjonariuszy polskiej policji każdej doby, których celem nadrzędnym jest bezpieczeństwo nas wszystkich i fakt, że według najnowszych badań 88 proc. Polaków czuje się bezpiecznie w naszym kraju - poinformował nadinsp. Kochańczyk.

Nie zgadzajmy się na niszczenie autorytetu polskiej policji

Nie zgadzajmy się na niszczenie autorytetu polskiej policji

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..