- Nie zniechęcajcie się w czynieniu dobra, bo świat tego potrzebuje, nawet jeśli mówi co innego - mówił bp Maciej Małyga. W ramach 52. Wrocławskich Dni Duszpasterskich przewodniczył w katedrze Mszy św. z posłaniem katechetów.
Biskup Maciej odniósł się do 2. Listu św. Pawła do Tesaloniczan, gdzie pada wiele słów o wdzięczności apostoła wobec wiernych: "Chlubimy się wami z powodu waszej cierpliwości i waszej wiary...". - Pisze jednak także, że do wspólnoty w Tesalonikach zawitały niepewność i strach, bo - niesłusznie - spodziewała się, że w związku z bliskim dniem Pańskim niedługo wszystko się skończy i nastąpi jakaś ostateczna katastrofa. W związku z tym pozostaje tylko rezygnacja... - zauważył biskup.
Paweł mówi co innego: "Pracujcie, żyjcie dalej...". - Trochę to przypomina wołania proroków do wygnańców w Babilonie: "Pracujcie, żyjcie dalej, zakładajcie rodziny, bo praca waszego pokolenia jest w historii ludu Bożego niezbędnym etapem...". To jest zadanie, które to pokolenie ma wypełnić - mówił.
Zachęcił - za św. Pawłem - do "wewnętrznej uczciwości" w pracy. Apostoł pisał: "U nikogo nie jedliśmy chleba za darmo, ale pracowaliśmy w trudzie i ze zmęczeniem". -To jest zaproszenie dla każdego z nas, cokolwiek robimy - podkreślił bp Maciej. - Wewnętrzna uczciwość naszej pracy to coś, co nieraz widzi tylko nasze sumienie - tłumaczył.
Zauważył, że Jezus pokazuje uczonym w Piśmie i faryzeuszom ich wewnętrzną nieuczciwość.
"Pod pięknymi maskami ludzi tak często nie ma życia; wewnątrz pięknych opakowań tak często jest tylko rozpaczliwe nic. Po cóż nam piękne groby, jeśli jest tam tylko śmierć. Jesteśmy uczniami i uczennicami Zmartwychwstałego. Ten grób jest pusty, a nawet więcej: jest tam światło...".
O tym świetle czytamy w relacjach o pierwszych przyjściach kobiet do pustego grobu.
Biskup Maciej zauważył, że to mówi wiele o naszym zadaniu. Święty Paweł pisze w innym miejscu: "Jawicie się jako źródło światła w świecie", wiążąc to jednocześnie z postawą Chrystusa, który "uniżył samego siebie". To dążenie ma nas ożywiać. - Nie zniechęcajcie się w czynieniu dobra, bo świat tego potrzebuje, nawet jeśli mówi co innego - podkreślał.
W programie WDD w tym roku znalazły się wykłady i warsztaty poświęcone tematowi modlitwy.
Katecheci rozpoczynają rok szkolny modlitwą. Agata Combik /Foto Gość Eucharystia w katedrze. Agata Combik /Foto Gość Agata Combik /Foto Gość Katechetów powitał w kolejnym dniu WDD ks. prof. Sławomir Stasiak, rektor PWT. Agata Combik /Foto Gość Agata Combik /Foto Gość Agata Combik /Foto Gość Wykłady rozpoczęły się już poprzedniego dnia. Agata Combik /Foto Gość