Podczas Wrocławskich Dni Duszpasterskich abp Józef Kupny nawiązał do trudnych spraw dotyczących katechizacji w Polsce, mówił o zbliżającym się Roku Jubileuszowym 2025, o nadziei i modlitwie jako rozmowie z Bogiem.
Zapewnił, że episkopat podejmuje starania, by powstrzymać niekorzystne, niesprawiedliwe zmiany dotyczące katechizacji, domagając się rozmów z ministerstwem. – Te rozmowy są bardzo trudne. Zwykle jesteśmy zbywani. Właściwie to ograniczają się tylko do tego, że zostajemy wysłuchani, ale dialogu żadnego nie ma. Oczywiście zawsze pozostaje też płaszczyzna działań prawnych – stwierdził. – Wspólnie z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski i sekretarzem napisaliśmy list do pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Wczoraj otrzymałem informację, że list został już wysłany do Trybunału Konstytucyjnego.
Wspomniał o obawach dotyczących możliwości zignorowania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego przez obecny rząd, a także o planowanych na przyszły rok poważnych zmianach w szkolnictwie.
Katecheci z całej archidiecezji zgromadzili się na Ostrowie Tumskim. Łukasz Ligorowski– Chcę zapewnić, że to nie jest tak, że Episkopat się tym nie interesuje – podkreślał. Wspomniał, że wedle szacunków ok. połowa katechetów może uczyć także innego przedmiotu, ale trudno, żeby pozostali w ciągu miesiąca się przekwalifikowali. W takich sytuacjach powinno obowiązywać vacatio legis, które pozwoliłoby uzupełnić kwalifikacje.
– My jesteśmy też waszym głosem – zapewniał arcybiskup, wspominając również o działaniach związku katechetów, którzy zwrócili się do prezydenta z prośbą o konkretne działania.
Abp Kupny odwołał się do kard. Stefana Wyszyńskiego, dziś błogosławionego, który jako Prymas Polski uznawał potrzebę komunikowania się i podejmowania prób porozumienia z komunistycznymi władzami – choć był za to krytykowany. Mógł się potem powoływać na konkretne uzgodnienia. Działania prawne mają pewne odzwierciedlenie w dokumentach, na które się można powoływać. Warto więc je podejmować, nie ograniczając się tylko do rozmów czy ogólnikowych zapewnień, że „będzie dobrze”, po których nie zostają żadne wzmianki.
– Chcę państwa zachęcić, żebyście nie tracili nadziei, bo te [rządu] działania są niezgodne z prawem – mówił, podkreślając, że sprawa nie dotyczy tylko Kościoła katolickiego, ale i prawosławnego, ewangelickiego oraz innych związków wyznaniowych. Przypomniał, że wprowadzenie katechizacji do szkół było poprzedzone dialogiem, podpisaniem konkretnego porozumienia. Nie można go tak po prostu przekreślać bez rozmów z jego sygnatariuszami. – Prawo jest po naszej stronie. Ci, którzy tak bardzo głośno krzyczą, że są za praworządnością, niestety pokazują, jak to prawo łamać w imię pewnej ideologii, lewicowej ideologii – zauważył.
– Nie traćcie nadziei. To też wpisuje się w program duszpasterski, który wkrótce rozpoczniemy. Bądźmy pielgrzymami nadziei – mówił.
Po spotkaniu w auli uczestnicy mogli wziąć udział w rozmaitych warsztatach. Łukasz LigorowskiNawiązał do tematyki Wrocławskich Dni Duszpasterskich – modlitwy – oraz do ogłoszonego przez Ojca Świętego Roku Jubileuszowego, który rozpocznie się w Niedzielę Świętej Rodziny. – To będzie czas, kiedy znowu uświadomimy sobie, że jesteśmy pielgrzymami nadziei, czas uzyskiwania odpustów zupełnych.
Abp Kupny zapowiedział, że wyznaczy kilkanaście kościołów w archidiecezji wrocławskiej, w których będzie można taki odpust jubileuszowy uzyskać. – Akcent musi padać także na pojednanie, na sakrament pokuty, na modlitwę. W wyznaczonych kościołach powinna się odbywać także i adoracja Najświętszego Sakramentu – wyjaśniał. – Musimy się uczyć tej modlitwy, prosić, jak uczniowie: „Panie, naucz nas się modlić”. My sami ciągle musimy się uczyć modlitwy, ale państwo macie także za zadanie uczyć tych, których katechizujecie – pokazywać im znaczenie modlitwy, jej cel, formę. Należy ich uczyć modlitwy, która jest rozmową z Bogiem.
Zauważył, że przedstawiciele młodego pokolenia mają trudności w modlitwie. Podczas Różańca, czasem już przy piątej „Zdrowaśce”, myślą o czym innym. Warto, podkreślił, uczyć ich rozmowy z Bogiem – opowiadania Mu o swoich sprawach, trudnościach. Modlitwy odnajdywane w modlitewnikach są tylko pomocą. Można, warto, modlić się także własnymi słowami. – Masz mówić Bogu o wszystkim. Masz Go chwalić, uwielbiać, masz Go adorować, przepraszać – mówił, zachęcając, by ten wielki temat modlitwy włączyć w program katechizacji. To zadanie wpisuje się w program Roku Jubileuszowego, kiedy będziemy szczególnie zachęcani do adoracji Najświętszego Sakramentu.
W otwarciu drugiego dnia WDD uczestniczyli rektor PWT ks. prof. Sławomir Stasiak – który otworzył spotkanie, bp Maciej Małyga – przewodniczący przedtem Mszy św. w katedrze, wikariusz generalny ks. Adam Łuźniak, kanclerz wrocławskiej kurii ks. Jacek Froniewski, rektor MWSD ks. Włodzimierz Wołyniec.