Liceum Ogólnokształcące Urszulanek Unii Rzymskiej we Wrocławiu zaprasza nauczycieli na konferencję pedagogiczną "Nieustannie w drodze", dotyczącą zachowań ryzykownych wśród dzieci i młodzieży oraz przepisów o ochronie nieletnich. Spotkanie odbędzie się 21 września. Trwają zapisy.
Zaproszenie skierowane jest do nauczycieli szkół katolickich, ale również nauczycieli zainteresowanych wychowaniem chrześcijańskim. Zapisy prowadzone są na: urszulanki.edu.pl.
"Naszym celem jest budowanie wspólnoty nauczycieli, którzy trudzą się dla dobra młodych ludzi, nie tylko wkładając serce w przekazywanie wiedzy, ale też będąc dla nich wsparciem w dzisiejszym świecie" - wyjaśniają organizatorzy.
Konferencja odbędzie się 21 września w urszulańskim LO przy pl. bp. Nankiera. Rozpocznie się o 9.00 (od 8.15 rejestracja uczestników), potrwa do 20.00. W programie m.in. konferencja prof. dr hab. Mariusza Z. Jędrzejki (w dwóch częściach), dotycząca zachowań ryzykownych u dzieci, Msza św. pod przewodnictwem ks. dr. Mariusza Szypy, dyrektora Wydziału Katechetycznego, konferencja o. Wojciecha Bojanowskiego SJ "Ustawa o ochronie nieletnich - jak zachować dobre relacje z wychowankami?", czas na pytania i odpowiedzi, panel dyskusyjny, a także przerwa kawowa, obiad i kolacja. Ostatni punkt spotkania to czuwanie z możliwością spowiedzi.
Materiały organizatorówPrelegenci to wybitni eksperci, o rozległej wiedzy, a zarazem zaangażowani w praktyczne działania pośród młodych.
Prof. Jędrzejko to pedagog społeczny, specjalny i socjolog, doktor w zakresie pedagogiki specjalnej, doktor habilitowany nauk społecznych, profesor Akademii Nauk Stosowanych. Jest diagnostą i terapeutą uzależnień oraz cyberzaburzeń, mediatorem rodzinnym, twórcą i dyrektorem naukowym Centrum Profilaktyki Społecznej, jednej z największych polskich platform profilaktyki zachowań ryzykownych i uzależnień, przewodniczącym Rady Programowej Fundacji "Bonum Humanum". Kieruje Ośrodkiem Wsparcia dla dzieci i Dorosłych z Uzależnieniami i Zaburzeniami w Józefowie.
Specjalizuje się w diagnozie trudnych przypadków oraz głębokich zaburzeń relacji społecznych dzieci i młodzieży, takich jak:
• zaburzenia zachowania, zachowania agresywne i aspołeczne oraz niedostosowanie społeczne,
• zaburzenia związane z autyzmem (zespołem Aspergera) oraz FAS/FASD,
• trudności adaptacyjne i społeczne dzieci, autoagresja, samookaleczenia, myśli samobójcze,
• zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych - narkotyki, NSP, alkohol, nikotyna, nadużywanie leków OTC,
• zaburzenia behawioralne - anoreksja, bulimia, kompulsywny hazard,
• cyberzaburzenia - nadużywanie technologii cyfrowych,
• problemy współczesnej rodziny (zaburzone relacje rodzice-dziecko, konflikty małżeńskie, niespójność wychowawcza).
Ksiądz Bojanowski SJ jest katechetą i duszpasterzem. Pracuje w Jezuickim Centrum Edukacji i parafii pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu. Wcześniej miał możliwość poznania, jak funkcjonują katolickie szkoły w Chile i Stanach Zjednoczonych, pracując przez kilka lat w szkołach prowadzonych przez jezuitów w Santiago de Chile i Chicago. Ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Creighton w Stanach Zjednoczonych na kierunku Educational Leadership (Przywództwo edukacyjne). Jest absolwentem podyplomowych studiów "Profilaktyka przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży" w Akademii "Ignatianum" w Krakowie.
Zainicjował projekt "Budowanie systemu ochrony małoletnich i bezbronnych w Kościele w Polsce - bilans i perspektywy" przy współpracy z Katolicką Agencją Informacyjną, Fundacją św. Józefa KEP oraz Biurem Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.