Synod nabiera rozpędu. Zgłoś się do zespołu synodalnego

Do 30 września każdy może zgłosić się do swojej parafii, by dołączyć do zespołu synodalnego. To ostatnia okazja, by wziąć udział w tym ważnym dla diecezji procesie. Co nas czeka w najbliższym czasie? Wiele się będzie działo.

Po wakacjach II synod archidiecezji wrocławskiej nabiera tempa. W każdej parafii powinien właśnie konstruować się zespół synodalny. Każdy chętny, który chce mieć wpływ na Kościół lokalny i zależy mu na nim, może dołączyć.

- Przede wszystkim powinny tam znaleźć się osoby już zaangażowane i odpowiedzialne za różne sprawy parafialne. Zgłoszenia potrwają do 30 września. Pierwsze spotkanie takiego zespołu to będzie dzielenie się Słowem Bożym, integracja, zapoznanie się z regulaminem oraz wypełnienie deklaracji uczestnictwa w zespole - informuje Adriana Kwiatkowska, sekretarz generalny synodu.

Po co deklaracje? Ponieważ chodzi o poważne zobowiązanie. Synod kształtuje duszpasterską i prawną rzeczywistość archidiecezji, a zatem nasze głosy mają znaczenie dla jej przyszłości.

- Poza tym deklaracje stają się dla nas źródłem informacji o liczbie zaangażowanych osób, a także kanałem komunikacji, który pozwala bezpośrednio kontaktować się ludźmi a nie przekazywać informację tylko przez proboszczów - dodaje A. Kwiatkowska.

Zespół synodalny spotyka się raz w miesiącu oraz jeden raz w dekanacie. We wrześniu na poziomie parafii, zaś w październiku na poziomie dekanatu. To drugie spotkanie organizuje dziekan razem ze specjalnym, wybranym już dekanalnym zespołem wsparcia. Tworzą go wicedziekan, ojciec duchowny oraz chętni księża i świeccy. Spotkanie dekanalne zacznie się katechezą. Potem nastąpi adoracja, dzielenie się słowem Bożym w małych grupach oraz agapa.

- Zachęcamy, by pomóc dziekanowi w organizacji tych wszystkich punktów. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Po co dekanalne spotkania? W syntezach synodalnych, które tworzyły parafie przed wakacjami, wybrzmiała bowiem potrzeba współpracy ponadparafialnej i integracji ludzi z różnych parafii obok siebie. Jeżeli jedna parafia ma ograniczone zasoby, może poprosić o pomoc sąsiadów, ale żeby to się stało, muszą się poznać i wzajemnie się inspirować - wyjaśnia A. Kwiatkowska.

Jest jeszcze drugi cel dekanalnych spotkań – każdy dekanat w marcu wybierze swojego świeckiego przedstawiciela do plenum synodu.

Na etapie presynodalnym w diecezji omawiano Listy do Siedmiu Kościołów z Apokalipsy św. Jana. Teraz, na obecnym etapie, Kościół wrocławski czyta znaki z Ewangelii św. Jana. Przeczytaj najnowszy list pasterski abp. Józefa Kupnego do wiernych w sprawie zaangażowania w synod.

- Wierzymy, że synod to proces nawracania się. Otwarcie na działanie Ducha Świętego nie wydarzy się bez czytania słowa Bożego i wspólnej modlitwy - uważa sekretarz generalny synodu.

Etap presynodalny był szukaniem odpowiedzi, co i jak wymaga nawrócenia w trzech obszarach: komunii, formacji i misji. Stąd powstanie komisji synodalnych, które są niejako odpowiedzią, jakie obszary wymagają nawrócenia.

Trwają prace nad ostateczną wersją syntezy synodalnej, która zostanie zaprezentowana podczas dnia skupienia komisji synodalnych - 28 września 2024. Wtedy też zostanie opublikowana na stronie www.synodwroclaw.pl.

Duże znaczenie ma słowo misja – ona mocno wybrzmiała w syntezach. Jest ważna, ale tak naprawdę wierni nie wiedzą, jak ją prowadzić.

- Zdaliśmy sobie sprawę, że jeżeli parafia nie będzie misyjna, to misji nie będzie. Poza tym Jesteśmy przyzwyczajeni do działania osobno, a to niedobrze. Chodzi o to, żebyśmy umieli ze sobą współpracować i tę misję współdzielić. Aby wykorzystywać swoje talenty jako wspólny dar dla Kościoła. Razem, nie oddzielnie – tłumaczy p. Adriana.

Synteza pokazała również, że nawrócenia wymaga porządek administracyjny i finansowy w diecezji. Potrzebne są rozwiązania zwiększające transparentność finansową, uporządkowania wymagają sprawy pracowników i wolontariuszy w parafiach. A to nie tylko zadania duchownych, lecz odpowiedzialność wszystkich tworzących Kościół.

- Okazało się, że należy poprawić również naszą formację jako chrześcijan. Chodzi o przygotowanie do sakramentów. Wiemy, że nie jest ono tak owocne, jak byśmy chcieli. Potrzebne są nowe drogi. W syntezach wybrzmiał jeszcze problem, jak głosić Ewangelię światu, żebyśmy byli pociągający i zachęcający do dołączenia. Powinniśmy być trochę bardziej ekspansywni niż jesteśmy. Nie wystarczy być w Kościele, ale trzeba wyjść poza jego mury, do tych, którzy są na zewnątrz – podsumowuje A. Kwiatkowska.  

Zaprasza jednocześnie na archidiecezjalną pielgrzymkę na Jasną Górę, która odbędzie się 20 września. Tam synod zostanie powierzony Maryi, Królowej Polski, która od jego początków stała się patronką tego procesu.

- Wierzymy, że to nawrócenie może nam się udać właśnie z Nią, kiedy nauczymy się od Niej słuchania Syna. Będziemy prosić o to, by się za nami wstawiała - stwierdza sekretarz generalny synodu.

Synodalną Drogę Krzyżową przygotował bp Jacek Kiciński. O godz. 18 w bazylice jasnogórskiej odbędzie się konferencja o znakach z Ewangelii św. Jana, a o 18.30 Mszy świętej przewodniczyć będzie abp Józef Kupny.

Dokładny program Pielgrzymki Duchowieństwa i wiernych archidiecezji wrocławskiej na Jasną Górę znajdziesz TUTAJ.

W listopadzie wiernych zaangażowanych w synod czeka spotkanie parafialne, a następnie 30 listopada spotkanie centralne wszystkich zespołów w diecezji oraz komisji synodalnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..