Ich jest ten kawałek podłogi!

Młodzi mają swój kąt na Ostrowie Tumskim. Powstaje Dom dla Młodych - miejsce, w którym nastoletnia młodzież będzie mogła odpoczywac, rozwijać się duchowo i rozwiązywać swoje problemy.

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży ma swój kąt w domu katechetycznym parafii katedralnej. To trzy pomieszczenia, które młodzi właśnie dostosowują do swoich potrzeb. Równolegle realizują różne aktywności i działania, mające na celu zebranie środków na odnowienie sal.

W ostatnią niedzielę przed archikatedrą wrocławską odbył się kiermasz książek, który zorganizowali członkowie DDM-u. Udało im się zebrać 8 600 złotych.

- Urzekła nas hojność i przychylność wrocławian, którzy wsparli nasze duszpasterstwo, często wdowim groszem, a jednocześnie budowali nas dobrym słowem i motywacją do dalszych działań - mówi ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Dom dla Młodych będzie bezpieczną przystanią, o której więcej dowiecie się w 38 numerze wrocławskiego Gościa Niedzielnego (na niedzielę 22 września).

Radości z działań młodzieży nie ukrywa gospodarz miejsca ks. Paweł Cembrowicz. Proboszcz parafii katedralnej nie tylko udostępnił DDM-owi pomieszczenia w domu katechetycznym, ale również pomaga w działaniach towarzyszących.

- Chcemy ten dom wykorzystać jeszcze lepiej niż do tej pory. Po co szukać lokalizacji nie wiadomo gdzie, jeśli pojawia się możliwość zaproszenia młodzieży do samego serca Wrocławia i archidiecezji. Cieszę się, że potrafimy się porozumieć z ks. Piotrem. Przyszedł z bardzo dobrym pomysłem, który będziemy realizować. Prezentujemy ten sam sposób myślenia, z troską o ludzi młodych i przestrzeń dla ich rozwoju duchowego oraz integracji. Drodzy młodzi przyjaciele, macie wspaniałego duszpasterza, który oddaje wam serce. Są dorośli młodzi ludzie, którzy chętnie współpracują z diecezjalnym duszpasterstwem. Korzystajcie z tego - zachęca ks. Cembrowicz.

Archikatedra wrocławska jest miejscem odwiedzanym przez młodzież. Nie tylko podczas oficjalnych uroczystości czy świąt. Na co dzień regularnie przychodzą do niej na indywidualną modlitwę, adorację Najświętszego Sakramentu, korzystają z sakramentu spowiedzi.

W każdy pierwszy czwartek miesiąca młodzi modlą się na Mszy Świętej w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych. Towarzyszy im bp Jacek Kiciński. Piszemy o tym m.in. tutaj:

- Idea takich spotkań w pierwsze czwartki miesiąca ma kilkadziesiąt lat, od kiedy katedra została po wojnie odbudowana i oddana do użytku do liturgii. Od jakiegoś czasu bierze w tym również udział młodzież ze szkół średnich, nie tylko klerycy i siostry zakonne. To na pewno odrodzenie pewnego zwyczaju. Przyjeżdżają do nas na modlitwę i spotkanie np. ministranci różnych parafii - opisuje ks. Cembrowicz.

Podkreśla, że pewnie tym, którzy mieszkają z dala od katedry, kojarzy się ona z czymś bardzo oficjalnym, z ważnymi uroczystościami, na których może się pojawiają. Nie jest to jednak pełny obraz. Kościół katedralny jest również na co dzień kościołem parafialnym.

- Życie archikatedry nie ogranicza się tylko do oficjalnych wydarzeń. Tutaj życie na co dzień tętni. Mamy znany we Wrocławiu dyżurny konfesjonał. Wiem, że młodzi szukają tutaj stałych spowiedników. Zauważyliśmy na niedzielnych Mszach o godzinie 10 dużo młodych małżeństw z dziećmi. Zastanawiamy się z duszpasterzami, jaką ofertę duchową dla nich stworzyć - przyznaje proboszcz. 

Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży nie ukrywa radości z Domu dla Młodych. To duże wyzwanie. Młodzież wraz z ks. Rozpędowskim już spotyka się w nowej lokalizacji. W piątek rozpoczyna kurs Alfa. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..