Dzieci i młodzież ze szkół katolickich archidiecezji wrocławskiej rozpoczęli rok szkolny od modlitwy z abp. Józefem Kupnym. - Cieszę się wami i tym, że zdobywacie wiedzę. Dla nas katolickie kształcenie jest bardzo ważne - mówił do uczniów metropolita wrocławski.
W kolegiacie świętokrzyskiej na Ostrowie Tumskim na uroczystej Mszy św. zebrali się uczniowie edukacyjnych placówek katolickich z archidiecezji - szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Modlił się z nimi pasterz Kościoła wrocławskiego.
- Każdy dzień życia jest darem Pana Boga, abyście zdobywali wiedzę. W pierwszym czytaniu słyszeliśmy dzisiaj: "Gdyby ktoś mniemał, że coś wie, to jeszcze nie wie, jak wiedzieć należy" - przypomniał w homilii ks. Cezary Chwilczyński, koordynator ds. placówek oświatowych archidiecezji wrocławskiej.
Tłumaczył uczniom, że tornister jest symbolem wiedzy, ale też porządku. Wszystko w życiu powinno być poukładane tak, jak w tornistrze. Tornister symbolizuje również ciężar obowiązków. Uczeń bowiem już ma obowiązki.
- Kto jest pierwszym nauczycielem dzieci? - pytał ks. Chwilczyński. Padły odpowiedzi: Jezus, rodzice i... pani Weronika. - Rodzice to pierwsi nauczyciele, od nich zdobywacie wiedzę i wychowanie, żebyście byli chwałą Pana Boga. Wszystko to, czego się uczymy, zawdzięczamy Bogu, rodzicom i ludziom wokoło. Dlatego warto pracować nad sobą, uczyć się, modlić się, żeby każdy o was powiedział, że jesteście nie tylko osobami, ale osobowościami. W oczach Boga, rodziców i ludzi wokoło - mówił kaznodzieja.
Opowiedział zebranym o św. Izydorze, który za młodu nie chciał się uczyć, myślał o wakacjach, do momentu, kiedy jego bracia dali mu książkę o wojnach. Tak go zaciekawiła, że coraz więcej czytał i zdobywał wiedzę. I kiedy był już dorosłym człowiekiem, wpadł na pomysł, że sam będzie pisał książki. W efekcie to on stworzył pierwszą na świecie encyklopedię, pierwszą bazę danych. Napisał 20 tomów różnych haseł. - To było ponad 1400 lat temu! A w obecnej epoce dwóch studentów stworzyło markę Google. Zrobili to samo, co św. Izydor. On był w życiu wierny Panu Bogu i uczy nas, jak dobrze korzystać z tego narzędzia pracy, jakim jest internet. Dlatego został patronem internetu. Kiedy korzystacie z sieci wirtualnej, pomódlcie się do św. Izydora, żeby pomógł wam dobrze wykorzystać te wiadomości, które tam odnajdziecie. Warto mądrze korzystać z tego narzędzia - uczulał ks. Chwilczyński.