Uprasza zwycięstwo, także w twoim życiu

Szykując się do bitwy pod Wiedniem, Jan III Sobieski na sztandarach polecił umieścić imię Maryi. - My każdego dnia możemy przyjść tu i prosić Matkę Bożą o zwycięstwo w swoim życiu - mówił ks. Maciej Zacharczuk w katedrze wrocławskiej, przy wizerunku wiązanym z dziejami Sobieskich.

Liturgiczne wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi obchodzone było lokalnie już w XVI w., ale dziś szczególnie wiąże się je z bitwą pod Wiedniem, która miała miejsce 12 września 1683 roku.

- Król Jan III Sobieski odniósł zwycięstwo nad Turkami, a papież Innocenty XI wspomnienie Imienia Maryi rozszerzył na cały Kościół. O tym wydarzeniu przypomina nam w katedrze wrocławskiej obraz Matki Bożej Adorującej, nazywanej przez wieki Matką Bożą Zwycięską. Od papieża Klemensa XI otrzymał go Aleksander Sobieski, syn króla Jana III Sobieskiego, 30 lat po zwycięskiej bitwie, która uratowała Europę przed najazdem islamskim - mówił ks. Paweł Cembrowicz. Przypomniał, że szykując się do bitwy, Jan III Sobieski na sztandarach polecił umieścić imię Maryi.

Uprasza zwycięstwo, także w twoim życiu   Podczas Litanii do Matki Bożej Zwycięskiej. Agata Combik /Foto Gość

- To, co dokonało się w bitwie pod Wiedniem, łączymy ze wstawiennictwem Matki Bożej. Może dziś jest to dzień zwycięstwa dla mnie, dzień zwycięstwa nad moją słabością? - zachęcał do refleksji ks. Zacharczuk. Podkreślał potęgę Jej modlitwy, wspierającą nas w walce ze słabościami, duchowymi niedomaganiami. - Każdego dnia możemy przyjść tu i prosić Matkę Bożą o zwycięstwo, o to, żebym w moim życiu potrafił pokonać to, co mi staje na drodze do bezinteresownej miłości, żebym od Niej uczył się takiej miłości pozbawionej kalkulacji - mówił.

Po Eucharystii zebrani odmówili Litanię do Matki Bożej Zwycięskiej.

XVII-wieczny obraz, podarowany A. Sobieskiemu, stał się prawdopodobnie po jego śmierci własnością jego brata Jakuba. Przechowywany był na zamku książęcym w Oławie, a w połowie XVIII w. trafił do Międzylesia. 8 kwietnia 1951 r. znalazł się we wrocławskiej katedrze.

Tytuł Matki Bożej Adorującej nadał wrocławskiej Madonnie św. Jan Paweł II na zakończenie Kongresu Eucharystycznego 31 maja 1997 roku. Czczona w wizerunku Maryja nazywana jest także Matką Bożą Zwycięską, Matką Bożą Sobieskich, Madonną Wrocławską. Wspólna modlitwa u stóp wizerunku trwa w każdą środę o 18.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..