Dzisiejsze święto Podwyższenia Krzyża świętego mówi nam o tym, by miłować swój nieidealny świat i w nim pracować - stwierdził bp Maciej, przewodnicząc Mszy św. w czasie Dnia Jedności wspólnot Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej.
O czym mówi Święto Podwyższenia Krzyża? – Bóg umiłował świat. Świat jest umiłowany przez Boga – nawiązał bp Maciej do słów Ewangelii. – Kiedy św. Jan o tym mówi, ma na myśli świat poraniony przez grzech. On nie kocha tylko raju, świata, gdzie wszystko było „bardzo dobre”, po którym Bóg się przechadzał. To proste, miłować taki idealny świat, idealną rodzinę, wspólnotę, idealny Kościół. Bóg kocha jednak nasz świat, nas. Chrystus umarł za nas jako za grzeszników (por Rz 5).
Zdjęcia:
Zauważył, że Boża miłość to nie deklaracja, apel, próżne wylewanie łez, ale jest „robieniem”, jest czynem. – Miłość to praca do zrobienia. To cierpliwość, pomoc, twórczość, wytrwałość – bo często trzeba robić wciąż to samo. Dzisiejsze święto mówi nam o tym, by miłować swój nieidealny świat i w nim pracować.
Bp Maciej przypomniał zachętę papieża Franciszka, by „ukochać ten czas, w którym Bóg umieścił nas nie bez powodu” (orędzie na 38. Światowy Dzień Młodzieży 26.11.2023 r.). – Czy ja kocham czas swojego życia? Czy nie uciekam od niego? Może moja modlitwa bywa ucieczką od świata, a nie uwielbieniem Boga? – mówił.
Nawiązał do jednej z homilii św. Augustyna, w której mówił: „niech nasze życie będzie dobre, a czasy będą dobre”, „tacy, jacy jesteśmy, takie są czasy”. Zwrócił uwagę na kilka rysów charakterystycznych obecnego czasu, czasu Kościoła we Wrocławiu – na prace synodu archidiecezji wrocławskiej, zbliżający się jubileusz roku 2025, 1700. rocznica Soboru Nicejskiego i sformułowanego tam wyznania wiary, 60. rocznica orędzia biskupów polskich do niemieckich.
– Jest droga, są konkretne szlaki miłości – mówił. – Chcemy ukochać ten czas, w którym Bóg umieścił nas nie bez powodu.
*
Dzień Jedności odbywał się w parafii pw. św. Maksymiliana M. Kolbego we Wrocławiu. Już wieczorem 13 września zgromadzili się tam liderzy, odpowiedzialni i animatorzy poszczególnych wspólnot. 14 września odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem bp. Macieja (m.in. w intencji koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej – ks. Rajmunda Pietkiewicza i Renaty Kopeć). Odbyła się konferencja wygłoszona przez ks. Krzysztofa Herbuta, adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa uwielbienia.
– Ks. Herbut mówił odpowiedzialnym wspólnot o uzdrowieniu swojego serca; o tym, by oddać Bogu żal, nieprzebaczenie, zranienia, lęki – opowiada Aleksandra ze wspólnoty „Źródło łaski”. – Jeśli tkwimy w nieprzebaczeniu, Jezus nie może przyjść do naszego serca, wkradać się tam jak złodziej. Zachęcał, by „usiąść z Panem Bogiem” i opowiadać Mu o tym, co nam leży na sercu, czego się boimy. Wtedy On będzie mógł przyjść ze swoją mocą, z miłością. Być odpowiedzialnym to stawać w prawdzie i w posłuszeństwie Bogu. Droga do życia jest drogą prawdy.
Aleksandra zauważa, że spotkanie było tym razem pełne wyciszenia, skupienia. – Potrzebujemy tej ciszy, by usłyszeć Boga – dodaje. – W spokoju i ciszy też trwa, charakterystyczne dla Odnowy, uwielbienie.
Tematem wiodącym Dnia Jedności była odpowiedzialność za siebie i innych.