Dzięki ciężkiej pracy setek osób udało się przenieść na wyższe piętra blisko 4 km bieżące dokumentów i woluminów. Zespół archiwum dziękuje wszystkim zaangażowanym.
Apel z prośbą o wsparcie przy zagrożeniu powodzią dotarł do wielu osób, które odpowiedziały bardzo ochoczo. Chodziło o uchronienie przed zalaniem zbiorów Archiwum Archidiecezjalnego oraz zbiorów Biblioteki Kapitulnej we Wrocławiu.
Kierownictwo i pracownicy dziękują za to społeczne poruszenie. W specjalnym liście czytamy:
Dziedzictwo Śląska oraz Kościoła wrocławskiego, którego wartość materialna, historyczna i kulturowa jest bezcenna, w ostatnich dniach było zagrożone skutkami powodzi. W dniach 15-18 września 2024 r. prowadzone były intensywne prace zabezpieczające zasób oraz pomieszczenia archiwalno-biblioteczne. W pomoc zaangażowały się setki osób, którym za ogrom pracy nie sposób podziękować słowami. Dokumenty i woluminy zabezpieczały osoby różnych stanów, języków, poglądów i wyznań. Wśród nich pracownicy wielu instytucji i urzędów Wrocławia oraz ci, którzy przyjechali z innych miast Polski, aby włączyć się w pomoc.
Instytucja otrzymała wsparcie nie tylko rozumiane przez fizyczną pracę przy przenoszeniu materiałów archiwalnych i bibliotecznych, ale również przez nagłaśnianie apelu, dostarczenie opakowań, kartonów, taśm klejących, rękawic i niezbędnego sprzętu oraz prowiantu dla wolontariuszy.
Dzięki pracy wielu ochotników, przed nadejściem kulminacyjnej fali udało się w pełni zabezpieczyć zbiory Archiwum Archidiecezjalnego i Biblioteki Kapitulnej we Wrocławiu.
Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Instytutu Historycznego, Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, którego profesorowie, doktoranci i studenci byli obecni z nami w tych dniach. Dziękujemy Panu doktorowi Stanisławowi Jujeczce, pracownikowi naukowemu Instytutu Historycznego, za organizację ochotników i mobilizację społeczności akademickiej.
Kto włączył się w bezpośrednie oraz pośrednie prace zabezpieczające? Duchowi i wierni świeccy, członkowie wspólnot religijnych, skauci, uczniowie szkół średnich, wrocławska drużyna futbolu australijskiego Wrocław Lions, studenci wrocławskich uczelni wyższych, Obywatelski Komitet Studencki UWr, pracownicy Biblioteki PWT, firma Pryzmat Wrocław oraz zaangażowane w pomoc przedsiębiorstwa i organizacje pozarządowe.
Archiwum dziękuje także obecnym na miejscu mediom i portalom internetowym za przekazywanie aktualnych informacji dotyczących zapotrzebowania i organizacji koniecznej pomocy.