To był fenomen na skalę światową. Warto o nim pamiętać

Generalnie data 27 września nie kojarzy nam się z niczym szczególnym. A powinna. 85 lat temu powstało Polskie Państwo Podziemne - niespotykana w historii świata tak rozbudowana struktura konspiracyjna.

We Wrocławiu tę rocznicę obchodzono w bazylice św. Elżbiety - kościele garnizonowym. Tam bowiem znajduje się kaplica Polskiego Państwa Podziemnego. Powstała dzięki wspólnej inicjatywie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Dolnośląski oraz Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Upamiętnia unikatowy w skali świata fakt utworzenia podziemnych struktur państwowych i wojskowych w okupowanym kraju.

Kwiaty w tym miejscu złożyli członkowie ŚZŻAK na czele z kombatantami, radni miasta i sejmiku województwa, oficerowie Wojska Polskiego oraz przedstawiciele instytucji zajmujących się pamięcią.

Modlitwę poprowadził ks. płk Janusz Radzik, proboszcz parafii cywilno-wojskowej św. Elżbiety.

- Polskie Państwo Podziemne to były tajne, administracyjne i wojskowe struktury, podlegające rządowi emigracyjnemu, które zapewniały ciągłość Rzeczpopsolitej Polskiej pod okupacją niemiecką i sowiecką poadczas II wojny światowej  - przemawiał prof. Stanisław Ułaszewski, prezes okręgu dolnośląskiego ŚZŻAK.

27 września 1939 powołana została tajna niepodległościowa organizacja Służba Zwycięstwu Polski. To dało początek Polskiemu Państwu Podziemnemu. 

Druga ważna data to 1 lipca 1945 roku, kiedy odwołano delegatów na kraj desygnowanych przez rząd emigracyjny. To był koniec Polskiego Państwa Podziemnego.

- Jestem głęboko przekonany, że gdyby współcześnie zaszła taka potrzeba, Polacy jako naród potrafiliby się zjednoczyć, walcząc o tożsamość i byt narodowy oraz bardzo szybko odtwarzając struktury niepodległościowego podziemnego państwa - dodał prof. Ułaszewski.

O tym fenomenie stworzonym przez Polaków 85 lat temu trzeba mówić młodszemu pokoleniu.

- W społeczeństwie to data 1 sierpnia kojarzy się z Armią Krajową i Polskim Państwem Podziemnym, ale my, jako Instytut Pamięci Narodowej, upamiętniamy ten rozdział polskiej historii także 27 września, 2 października, czy 14 lutego, kiedy ZWZ przemianowano na AK. Powinniśmy ciągle o tym wspominać i być z tego dumni - stwierdza dr hab. Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN.

Na uroczystości obecna była także młodzież szkół ponadpodstawowych.

Jak to było możliwe, że doszło do powstania i działania tak wielkiego o skomplikowanego tworu w warunkach okupacji? O tym w 41. numerze wrocławskiego Gościa Niedzielnego.

To był fenomen na skalę światową. Warto o nim pamiętać To był fenomen na skalę światową. Warto o nim pamiętać To był fenomen na skalę światową. Warto o nim pamiętać To był fenomen na skalę światową. Warto o nim pamiętać To był fenomen na skalę światową. Warto o nim pamiętać To był fenomen na skalę światową. Warto o nim pamiętać

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..