Tydzień Edyty Stein we Wrocławiu - poznaj wielką myślicielkę, wrocławiankę i świętą

Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" oraz Towarzystwo im. Edyty Stein zaprasza na wyjątkowe dni, podczas których można poznać lepiej św. Teresę Benedyktę od Krzyża. Od 4 do 12 października czeka nas szereg ciekawych wydarzeń.

To przedłużone świętowanie kolejnej rocznicy urodzin niezwykłej wrocławskiej myślicielki, filozofki, współtwórczyni fenomenologii, świętej Kościoła katolickiego oraz patronki Europy.

- Tydzień między 25. rocznicą ogłoszenia Edyty Stein patronką Europy (1.10.1999 r.) a jej urodzinami (12.10.1891 r.) jest pełen propozycji dla każdego. Słuchowisko, film, dwa spacery Śladem Edyty Stein, spotkanie autorskie z ks. Manfredem Deselaersem z Oświęcimia, to - oprócz konferencji naukowej - najważniejsze wydarzenia - zachęca Marek Kosendiak, wiceprezes Towarzystwa im. Edyty Stein, kierownik Działu Miejsc Pamięci w Centrum Historii "Zajezdnia".

Zaprasza na wszystkie wydarzenia, łącznie z wykładami konferencyjnymi i nabożeństwami, ale szczególnie zwraca uwagę na dwa wydarzenia towarzyszące.

Pierwsze to "Muzyczny spacer po Ołbine. Śladem Edyty Stein". - Fizycznie przejdziemy tymi chodnikami i ulicami, będziemy w tych miejscach, gdzie Edyta bawiła się jako dziecko, chodziła do szkoły czy później - modlić się po chrzcie. Po Ołbinie oprowadzi nas historyk lokalnej szkoły Łukasz Migniewicz, pasjonat tego zabytkowego osiedla. Z kolei swoją opowieść muzyczną będzie równolegle prowadził Piotr Damasiewicz, koncertujący na całym świecie trębacz multiinstrumentalista. To będzie też niezwykła podróż - dźwiękiem trąbki będzie ukazywał nam nie tylko duchową podróż E. Stein, ale i wydobędzie akustykę miejsc z nią związanych - opowiada M. Kosendiak.

Drugim ważnym punktem tego tygodnia będzie spotkanie z ks. Deselaersem, który na co dzień pracuje w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Pierwszy raz w Auschwitz był w 1974 r., tuż przed półrocznym pobytem w Izraelu w ramach Akcji Znaków Pokuty. Dziś od ponad 30 lat posługuje "u progu Auschwitz" jako niemiecki kapłan. W swojej rozmowie książce "Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz" opowiada o wewnętrznych motywach posługi i drogi życiowej, która złączyła się nierozerwalnie z posługą osobom odwiedzającym to miejsce.

CAŁY PROGRAM MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ.

- Sam wspominam kilka spotkań z tym duszpasterzem i zawsze były to spotkania pełne spokoju, sięgające do głębszych znaczeń wypowiadanych zdań. Urzekły mnie mądrość i skromność tego człowieka, ale również jego idea miejsca, w którym mieszka i posługuje - miejsca, gdzie nie trzeba działać, ale raczej się wyciszyć - dać poczuć to, co się znajduje głęboko w człowieku, choćby to były zranienia - dodaje wiceprezes Towarzystwa im. Edyty Stein.

Maria Kromp-Zaleska, dyrektorka Domu Edyty Stein, przypomina cytat św. Teresy Benedykty od Krzyża: "Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby o tym nie wiedział", który stał się mottem tegorocznej konferencji naukowej. - To odkrycie zaprowadziło E. Stein do Kościoła, w którym odnalazła odpowiedź na wszystkie nurtujące ją pytania egzystencjalne oraz sens życia i powołania. Odnalezione na drodze doświadczenia duchowego św. Teresy z Avili i osobistej ofiary. Święta Teresa Benedykta od Krzyża, ustanowiona 25 lat temu współpatronką Europy, jest dziś przewodniczką i nauczycielką dla każdego, kto szuka drogi prawdziwego poznania pośród kuszącej wizji szeroko otwartej bramy świata, by czuwając, właściwie rozeznawać znaki czasu. Spodziewamy się, że tematy podjęte przez specjalistów zainicjują budującą dyskusję i doprowadzą do cennych konkluzji - mówi M. Kromp-Zaleska.

Wstęp na konferencję "Edyta Stein wobec Kościoła - Kościół wobec Edyty Stein" jest wolny. Odbędzie się ona 11-12 października w Domu Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej 38 we Wrocławiu.

Jak co roku, przyznana zostanie także Nagroda im. św. Edyty Stein dla badaczy myśli i spuścizny św. Teresy Benedykty od Krzyża, działającym na forum międzynarodowym, ale także dla pełnych poświęcenia działaczy lokalnych, kultywujących i propagujących dziedzictwo świętej w miejscach jej poświęconych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..