Mądrości nie mierzy się liczbami tytułów i skończonymi studiami

W parafii pw. św. Faustyny Kowalskiej we Wrocławiu wierni przeżywali uroczystości odpustowe. - Prosta dziewczyna, jedna z dziesięciorga rodzeństwa, wstąpiła do klasztoru i zapisała "Dzienniczek", który jest absolutnym bestsellerem na świecie, jeśli chodzi o świadectwo mistyczne - mówił ks. prof. Sławomir Stasiak, rektor PWT.

3m 24s

Parafia na wrocławskim Biskupinie szczególnie czci swoją patronkę, Sekretarkę Bożego Miłosierdzia. Uroczystej Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. prof. Stasiak, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego.

W homilii przypomniał życiorys św. Faustyny, a szczególnie moment z 1924 r., kiedy niedaleko łódzkiej katedry Helena Kowalska usłyszała głos Chrystusa. - Z koleżankami uczestniczyła w zabawie w parku. Pan Jezus przemówił do niej i polecił niezwłocznie pojechać do Warszawy i wstąpić do klasztoru. Tak też zrobiła. Warto spojrzeć na jej życie z perspektywy słowa Bożego, które nam Kościół daje dzisiaj na tę uroczystość. Warto wydobyć także wnioski dla nas, żyjących współcześnie. Wsłuchując się w słowo Boże i wpatrując się w życie św. Faustyny, należy zapytać, czy jesteśmy gotowi do wypełniania dobrze roli człowieka wierzącego w Chrystusa. Czy będziemy odsuwali tę decyzję? Gdzie szukać siły, by odpowiedzieć na to wołanie? - pytał ks. prof. Stasiak.

Przypomniał modlitwę Pana Jezusa: "Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom". - Siostra Faustyna skończyła zaledwie trzy klasy szkoły elementarnej. Czy była kobieta mądrą? Tak. Bo mądrości nie mierzy się liczbami tytułów i skończonymi studiami. Można znaleźć głupca w postaci profesora i człowieka mądrego w kimś, kto nie skończył żadnej szkoły - zaznaczył rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Podkreślił, że początkiem mądrości jest bojaźń Pana. Nie strach, ale odniesienie się z szacunkiem do Tego, który nas stworzył. A na czym my skupiamy uwagę w naszym życiu? Co jest najważniejsze? Pieniądze, władza, urok osobisty? Często powtarzamy w kontekście dzieci, że wykształcenie. - Ale czy po to się młodzi kształcą, aby tylko dobrze zarabiać? Chyba tak być nie powinno. Prosta dziewczyna, jedna z dziesięciorga rodzeństwa, wstąpiła do klasztoru i zapisała "Dzienniczek", który jest absolutnym bestsellerem na świecie, jeśli chodzi o świadectwo mistyczne. Tylko przez wiarę jesteśmy zdolni do poznania w pełni Bożej miłości. Siostra Faustyna całe życie poświęciła głoszeniu Bożego miłosierdzia - przypomniał kaznodzieja.

Wspomniał także o innych postaciach związanych z orędziem Bożego Miłosierdzia - o bł. ks. Michale Sopoćce oraz o św. Janie Pawle II. - Dziś zapytajmy samych siebie o kondycję naszej wiary. Jak o nią dbamy? Życie sakramentalne, Eucharystia, lektura duchowa, czyli czytanie słowa Bożego... Jak my wzrastamy? Czy karmimy się chlebem Chrystusa, czy liczymy tylko na samych siebie? - pytał kapłan.

Zacytował fragment "Dzienniczka" s. Faustyny Kowalskiej: "Zejdziesz na ziemię i cierpieć będziesz wiele, ale niedługo, i spełnisz wolę moją i życzenia moje, a dopomoże ci ją spełnić jeden wierny sługa mój. Teraz połóż głowę na piersiach moich, na Sercu moim, i zaczerpnij z niego siły i mocy na wszystkie cierpienia, bo gdzie indziej nie znajdziesz ulgi, pomocy ani pociechy". - Nie bójmy się ofiarować Chrystusowi wszystkich naszych ciężarów, trosk i kłopotów, w Nim pokładać nadziei - podsumował ks. prof. Stasiak.

« 1 »
oceń ten artykuł
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5