Z okazji 30. rocznicy konsekracji kościoła pw. Ducha Świętego we Wrocławiu uroczystą Mszę św. sprawował abp Józef Kupny. - To do świątyni możecie przychodzić ze swoimi wszystkimi problemami i troskami. Przed Najświętszy Sakrament - zachęcał pasterz Kościoła wrocławskiego.
Parafia na wrocławskim Tarnogaju ma ciekawą historię.
- Po II wojnie światowej kościół uległ zniszczeniu. Urzędowe zezwolenie na budowę następnego, ok. 300 metrów dalej, uzyskano dopiero w 1971 roku. Budowę rozpoczęto w 1973 i zakończono w 1974 roku. Aktu konsekracji dokonał abp Józef Kowalczyk, ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce. Wówczas proboszczem był ks. prał Stefan Wójcik, budowniczy kościoła - opowiada dzisiejszy proboszcz parafii ks. prał. Andrzej Nicałek.
W homilii abp Kupny mówił o codziennej bliskości Boga.
- On jest Bogiem z nami. Zawsze był, jest i chce być blisko człowieka. Wszędzie tam, gdzie toczy się jego życie. Chce iść razem z nim. Bez przyjęcia sercem i umysłem tej prawdy, że Bóg jest Bogiem z nami, nigdy się nie zrozumie miłości Ojca niebieskiego do swoich dzieci. Nie zrozumie się ofiary krzyża Chrystusa i nie zrozumie się działania Ducha Świętego - nauczał w homilii pasterz Kościoła wrocławskiego.
Jak podkreślił, to wszystko wydarza się, by Bóg był blisko nas ze Swoją miłością.
- Duch Święty to duch prawdy i miłości. Jest z nami w samotności, cierpieniu i smutku. Współczujący z nami Bóg mocą Ducha Świętego przezwyciężył naszą samotność. Dotyka tego, co najgłębsze: naszej potrzeby miłości, współczucia, zrozumienia. Jest z nami, widzi nas i ma w swej ojcowskiej opiece. Pięknie wyrażają to słowa Psalmu 139. Warto go poznać - zachęcał metropolita wrocławski.
Zaznaczył, że nasz Bóg jest bliski, codziennie nam towarzyszy. Czy mamy świadomość, że spoczywa na nas spojrzenie Boga? On nas widzi, przenika, interesuje się naszym losem. Naszą odpowiedzią powinna być wdzięczność i ufność.
- Człowiek wierzący chce być widziany przez Boga. W tym patrzeniu na nas zawarta jest cała Jego troska o nasze szczęście doczesne i wieczne. Bóg, patrząc na nas, nie chce nas kontrolować czy upokorzyć, ale chronić i z nami być! Jezus powiedział: "Nie zostawię was sierotami". I nie zostawił - oświadczył kaznodzieja.
Jezus ciągle pyta: kim dla ciebie jestem? Eucharystia to chwila spotkania z Chrystusem, kiedy wypowiadany z przekonaniem: "Jesteś moim Odkupicielem, moim Panem, moją miłością". Czy pokazujemy to także w życiu?
Metropolita wrocławski zwrócił uwagę, że to świątynia jest właściwym miejscem, by z Bogiem rozmawiać. Miejsce kultu, sprawowania sakramentów i słuchania słowa Bożego.
- Właśnie ta świątynia tworzy przestrzeń i zapewnia warunki prowadzenia rozmowy z Bogiem, prawdziwego osobowego spotkania z Nim. Dlatego jest tak ważna. Ze swoimi wszystkimi problemami i troskami tu możecie przychodzić i je wyznawać. Nie na przystanku tramwajowym, czy autobusowym, ale przed Najświętszym Sakramentem. Z okazji tego pięknego jubileuszu dziękuję wszystkim budowniczym, ofiarodawcom, dobrodziejom, kapłanom tu pracującym oraz wiernym. Nie byłoby dzisiejszego jubileuszu i ciągłości dziedzictwa modlitwy bez świadectwa wiary i miłości parafian - podsumował hierarcha.
Abp Kupny pobłogosławił epitafium poświęcone bp. Wincentemu Urbanowi, który wsparł budowę kościoła. Metropolita wrocławski udzielił na koniec papieskiego błogosławieństwa, na które zezwolił specjalnie papież Franciszek.
Na mocy Dekretu Penitencjarii Apostolskiej można również uzyskać odpust zupełny od 6 października 2024 r. do 6 stycznia 2025 r., pielgrzymując i pobożnie nawiedzając kościół parafialny pw. Ducha Świętego i uczestnicząc tam w Mszy św.
Na koniec uroczystości abp Kupny wręczył zasłużonym parafianom medal św. Jadwigi - najwyższe odznaczenie archidiecezji wrocławskiej dla osób świeckich za całokształt ich pracy na rzecz Kościoła lokalnego.