Rycerski Zakon Korony Polskiej św. Kazimierza Królewicza zyskał nowych członków - z Polski, Rumunii i Czech. Uroczystości inwestytury przewodniczył w katedrze wrocławskiej bp Jacek Kiciński, pasując kandydatów na rycerzy i damy zakonu.
Biskup Kiciński przypomniał słowa dekretu metropolity wrocławskiego, ustanawiającego Rycerski Zakon Korony Polskiej św. Kazimierza Królewicza "na strażników historii i tradycji". - Chodzi o to, by kontynuować Boże dzieło w tej rzeczywistości, w jakiej się żyje, a szczególne przymioty członków rycerskiego zakonu są trzy: wiara, odwaga płynąca z wiary i poświęcenie - mówił.
Zdjęcia:
Podkreślił, że "być człowiekiem wiary" to wierzyć, ale i wiarą dzielić się z innymi, być świadkiem Boga. - Wiara rodzi się ze słuchania słowa Bożego, a umacnia się na modlitwie - zaznaczył, przywołując zachętę Jezusa do nieustannej modlitwy - takiej, która będzie stylem życia. - Ma to być modlitwa wierna; nie tylko wtedy, gdy mamy uniesienie emocjonalne... Modlitwa potrzebuje wierności, a wierność kształtuje postawę cierpliwości. "Pukajcie, a otworzą wam, szukajcie, a znajdziecie" - przypominał. - Na modlitwie odkrywamy wolę Boga. W dzisiejszym świecie jest takie zagubienie, bo człowiek przestał się pytać Boga, jaka jest Jego wola. Czy myślimy nad tym, co Bóg chce dzisiaj w tym konkretnym czasie od nas, od Rycerskiego Zakon Korony Polskiej? - zastanawiał się.
Przywołał chwilę, gdy Jezus wchodzi do Ogrójca przed najważniejszymi wydarzeniami swojego życia. Efektem tej modlitwy, pośród ciemności duchowej i bólu, są słowa: "Nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie". - Czas spędzony na modlitwie jest najowocniejszy dla nas i dla całego świata. Na modlitwie rodzą się najpiękniejsze dzieła apostolskie w Kościele. Czas poświęcony na modlitwę nie jest stracony. Tak było również w życiu św. Kazimierza Królewicza - przypomniał.
Rycerski Zakon Korony Polskiej Świętego Kazimierza Królewicza został uroczyście ustanowiony przez abp. Józefa Kupnego w katedrze wrocławskiej w niedzielę po 560. urodzinach św. Kazimierza Królewicza, w październiku 2018 roku.