Teologia jest niezbędna w poszukiwaniu prawdy przejdź do galerii

Papieski Wydział Teologiczny uroczyście rozpoczął nowy rok akademicki. Mszy świętej w archikatedrze wrocławskiej przewodniczył abp Józef Kupny. Modlili się razem z nimi biskupi całej metropolii wrocławskiej, kapłani, kadra, a także studenci katolickiej uczelni.

Oficjalną akademię poprzedziła uroczysta Msza święta w archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela w intencji kadry oraz studentów. Przewodniczył jej metropolita wrocławski abp Józef Kupny, wielki kanclerz PWT.

Przy ołtarzu modlili się także biskup świdnicki Marek Mendyk, biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskupi pomocniczy wrocławscy: Jacek Kiciński CMF oraz Maciej Małyga, biskup pomocniczy świdnicki Adam Bałabuch, biskup senior świdnicki Ignacy Dec oraz biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego Włodzimierz Juszczak.

Teologia jest niezbędna w poszukiwaniu prawdy

- Poszukiwanie dobra prawdy i piękna jest wpisane w naturę człowieka rozumnego. Św. Teresa Benedykta od Krzyża – Edyta Stein – kiedyś napisała: „Bóg jest prawdą. Kto szuka prawdy, szuka Boga”. Obyśmy nigdy nie zeszli z drogi poszukiwania prawdy, bo to jest istotą trwania w przestrzeni akademickiego studium – mówi ks. prof. Sławomir Stasiak, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego.

- Jako wspólnota akademicka zajmująca się refleksją intelektualną nad Bożym objawieniem stawiamy sobie pytanie: na co mamy się nawracać? W oparciu o Pismo Święte i tradycję chrześcijańską odpowiemy, że powinniśmy się ciągle nawracać na prawdę Ewangelii - nauczał w homilii bp I. Dec.

Podkreślił, że katolicy są w szczególności powołani, aby prawdę poznawać, głosić ją, bronić jej oraz prawdy się domagać.

- Poznawanie prawdy jest szczególnym zadaniem każdej uczelni, ponieważ to naczelna wartość w dziedzinie ludzkiego poznania. Ona czyni człowieka bardziej wolnym i mobilizuje go do twórczego działania. Prawda znajduje się u podstaw wszelkich wartości. Inspiruje i wytycza drogę do prawdziwej miłości – stwierdził biskup senior diecezji świdnickiej.

Wyjaśniał, że na uczelniach przedłużamy długą, bo trwającą już ponad 2,5 tys. lat, tradycję nauki europejskiej jako metodycznego, systematycznego i krytycznego poznania. Refleksja naukowa PWT ma jednak specyficzny charakter. Jest to refleksja filozoficzno-teologiczna. Odwołuje się do przesłanek objawionych. Na warsztacie naukowym znajduje się dzieło zbawcze Boga – Jezus Chrystus, który objawił się nam jako głowa odnowionej ludzkości.

- Wykorzystujemy narzędzia dostarczane przez dawną i nową filozofię, a także nauki szczegółowe humanistyczne. W dziedzinie refleksji teologicznej wyjątkowego znaczenia nabiera prawda o człowieku. Ukazujemy nie tylko wewnętrzną strukturę bytu ludzkiego, ale określamy normę postępowania dla jednostki i społeczności. Pokazujemy prawdziwą wielkość i godność człowieka, przejawiającą się w podobieństwie do samego Boga. Odkrywamy powołanie człowieka i jego ostateczne przeznaczenie. Z drugiej strony uwydatniamy jego słabość i małość, ujawniającą się w skłonności do grzechu – wymieniał kaznodzieja.

Teologia jest niezbędna w poszukiwaniu prawdy

Człowiek jest ojczyzną Boga, jak mawiał filozof Roman Brandstaetter. Takiej prawdy o człowieku nie może odkryć w swoim laboratorium ani fizyk, ani chemik, ani w swoich teoretycznych dociekaniach rasowy filozof.

- Wobec bezsilności i niekompetencji nauk przyrodniczych i technologicznych w dziedzinie rozstrzygnięcia zawsze aktualnych egzystencjalnych pytań, teologia jawi się jako typ wiedzy ciągle nam potrzebny. Oparta na Biblii i obiektywnej klasycznej filozofii wywodzi najpełniejszą prawdę o Bogu i człowieku. Teologia pozostaje nadal wiodącą wiedzą, mającą kolosalne znaczenie praktyczne dla życia jednostek i narodu. – przekonywał bp Dec.

Jego zdaniem Papieski Wydział Teologiczny, podejmujący refleksję teologiczną, jest dzisiaj bardzo potrzebny Kościołowi dolnośląskiemu, dla naszego narodu, który chce się karmić nie tylko chlebem, ale i prawdą, gdyż ona niesie wyzwolenie. Uczelnia katolicka ma więc z czym stanąć przed człowiekiem. Ma mu wiele do powiedzenia i do zaoferowania.

- Czy już posiedliśmy prawdę objawioną w wystarczającym wymiarze?. Czy znam już naukę Chrystusa i jego sposób widzenia? Warto podjąć wysiłek intelektualny oraz modlitwę. O dar prawdy trzeba pokornie prosić. Jan Paweł II mówił, że teologię trzeba studiować na klęczkach. Historia Kościoła pokazuje, iż dzieła wielkich mistrzów rodziły się w klimacie modlitwy, głębokiej kontemplacji – opisywał biskup senior diecezji świdnickiej.

Zaznaczył, że w studiach teologicznych istnieje wielka potrzeba, by dopełniać mowę o Bogu mową do Boga, czyli modlitwą. To Duch Święty może otworzyć człowiekowi oczy szerzej na prawdę. To nasze zadanie – zdobywanie wiedzy teologicznej w atmosferze modlitwy.

Teologia jest niezbędna w poszukiwaniu prawdy

- Kościół nie potrzebuje techników, którzy powtarzają utarte slogany, ale potrzebuje artystów – duchowych inżynierów do owocnego głoszenia prawdy.  Nie możemy milczeć, gdy prawda jest deptana i zwalczana. Mamy dzisiaj takich chrześcijan, a także pasterzy, którzy powtarzają, iż prawda się sama obroni. Św. Leon Wielki mówił: „Pasterz niech będzie roztropny w milczeniu, a pożyteczny w mówieniu. Nie powinien rozgłaszać tego, o czym należałoby milczeć ani zamilczać tego, co się powinno powiedzieć. […] Nieroztropne milczenie pozostawia w błędzie tych, którzy mogliby poznać prawdę – cytował bp Dec.

Jak oświadczył, uczelnia teologiczna funkcjonuje dziś w trudnym klimacie walki z Kościołem, w czasie zwiększonej siły nagłaśniania fałszywych i utopijnych ideologii.

- Czyńmy prawdę w miłości na chwałę Trójcy Przenajświętszej i pożytek ludzi – podsumował kaznodzieja.

Po Eucharystii odbyła się uroczysta akademia inaugurująca kolejny rok nauki. Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu to uczelnia, której historia oficjalnie zaczęła się ponad 300 lat temu, w roku 1702, wraz z powstaniem Akademii Leopoldyńskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..