Rozmowy KEP z rządem m.in. o lekcjach religii

Komisja wspólna, złożona z biskupów oraz członków polskiego rządu, zebrała się, by wspólnie przedyskutować kwestie religii w szkole oraz Funduszu Kościelnego. Posiedzeniu od strony kościelnej przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

W Warszawie, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zebrała się Komisja Wspólna przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Posiedzeniu współprzewodniczyli Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji, oraz abp Kupny, metropolita wrocławski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Strona rządowa przedstawiła swoje propozycje zastąpienia Funduszu Kościelnego innymi rozwiązaniami. Strona kościelna zapewniła o woli przedyskutowania tych propozycji przez KEP i woli dialogu w tej sprawie.

Biskupi zaprezentowali także swoje stanowisko w sprawie nauczania religii w szkole. Strona rządowa zapewniła o woli konsultacji i porozumienia w tej kwestii.

- Komisja Wspólna postanowiła utworzyć wspólną podkomisję ds. religii w szkole w celu pracy nad rozwiązaniami w tym zakresie - mówi ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik KEP.

"Czeka nas na pewno sporo pracy. Szczególnie w obszarze edukacji mamy zupełnie odrębne stanowiska" - poinformowała w TVN24 Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej.

Przypomnijmy, że MEN z pieniędzy publicznych chciałby opłacać jedną lekcję religii tygodniowo jako lekcję nieobowiązkową, organizowaną w dodatku na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Na te zmiany nie ma zgody Konferencji Episkopatu Polski.

Przedstawiciele rządu podczas posiedzenia poinformowali o swoich głównych pracach, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa państwa i obywateli. Strona kościelna jest gotowa do współpracy w tym obszarze.

Wszyscy zebrani wyrazili wolę dalszego dialogu w relacjach państwo-Kościół.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..