Ulmowie i piękno codzienności

Jeszcze co najmniej do 20 października (być może nieco dłużej) w Domu Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej 38 we Wrocławiu oglądać można wystawę fotografii Laury Makabresku (Kamili Kansy) "Ananim". Inspiracją dla nich były fotografie bł. Józefa Ulmy.

Wystawa wprowadza w świat prostoty i piękna - ciepłych wnętrz domów, wiejskich chatek pośród rozległych krajobrazów, dzieci i ptaków, codziennych czynności i chwil zadumy na skraju pustego pola, biegnącej w dal drogi czy ciemnego lasu.

Ulmowie i piękno codzienności   Autorka fotografii z mężem. Agata Combik /Foto Gość

Podczas spotkania z autorką prac można było usłyszeć o historii powstania dzieł. U jej źródeł leżała pewna rozmowa sprzed dwóch lat. Przygotowywana była wówczas - również we współpracy z Towarzystwem Edyty Stein we Wrocławiu - inna wystawa fotografii Kamili Kansy: "Ciemno płonie", poświęcona duchowości św. Teresy Benedykty od Krzyża. Anna Siemieniec z Domu Edyty Stein zachęciła wtedy artystkę do zainteresowania się dziełami J. Ulmy.

 - Ania powiedziała mi wtedy, że w jakimś sensie jego fotografie przypominają moje - wspominała K. Kansy. - Razem z mężem wybraliśmy się do muzeum w Markowej, gdzie mogliśmy je obejrzeć. To, co mnie szczególnie w nich ujęło, to niezwykła czułość spojrzenia J. Ulmy na żonę, dzieci, na mieszkańców Markowej. Ujęła mnie jego uważność na światło, które jest w jakimś sensie towarzyszem tej prostej codzienności, podkreśla głębię tego życia - ukrytego, zdanego na Boga - dodała.

- Uświadomiłam sobie wtedy, że wokół nas (bo razem z mężem Radkiem mieszkamy od dłuższego czasu na wsi) żyją takie rodziny, tacy małżonkowie wraz ze swoimi dziećmi, którzy w niezwykle prosty, skromny, pełen miłości sposób przeżywają swoją codzienność. Są to ludzie ubodzy, ale potrafiący otworzyć serca przed drugim człowiekiem, pielęgnujący charyzmat gościnności, otwartości - tłumaczyła.

Wyjaśniała, że fotografie nie są dokumentem, ilustracją życia tych osób. - To raczej próba oddania ducha życia tych ludzi, życia jako "żebracy łaski", oczekujący wszystkiego od Pana; ludzi, którzy Jemu zaufali, z Nim przeżywają swoją codzienność, w trudach i w prostych radościach - mówiła, nawiązując również do tytułu "Ananim".

Głównym organizatorem wystawy jest Fundacja "Maria i Marta".

Ulmowie i piękno codzienności   Prace Laury Makabresku ukazują piękno prostoty codziennego życia. Reprod. Agata Combik /Foto Gość Ulmowie i piękno codzienności   Spotkanie z autorką. Agata Combik /Foto Gość Ulmowie i piękno codzienności   Podczas finisażu wystawy. Agata Combik /Foto Gość Ulmowie i piękno codzienności   Podczas finisażu wystawy. Agata Combik /Foto Gość

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..