"Projekt Młodzież" po raz drugi. To prawdziwy areopag dla ludzi pracujących z młodzieżą

"Projekt Młodzież" został zainicjowany w ubiegłym roku i okazał się strzałem w dziesiątkę. Teraz przed nami druga edycja. Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży zaprasza wszystkich, którzy pracują z młodzieżą w Kościele lub chcą zacząć z nią pracować.

Inspirujący „Projekt Młodzież” to odpowiedź na rozwój duszpasterstwa młodzieży w archidiecezji. DDM organizuje go po raz drugi. Nie ma charakteru sympozjum, czy kolejnego obligatoryjnego zjazdu, gdzie spotkasz ludzi z przymusu.

- To przestrzeń, którą tworzymy z pasjonatami pracy z młodzieżą. Nasz pomysł to laboratorium ewangelizacji i duszpasterstwa młodzieży. Ubiegłoroczne spotkanie, ku wielkiemu zaskoczeniu, przyciągnęło wielu ludzi. Było ich ponad 70. Dwóch biskupów, księża, siostry, zakonne, świeccy katecheci, animatorzy wspólnot. Całość odbywa się w Oblackim Centrum Młodzieży „NINIWA” w Kokotku, ponieważ to miejsce jest modelowym przykładem duszpasterstwa młodzieży - mówi ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Cały projekt opiera się na trzech filarach.

  • Wymiar duchowy. To nieoficjalny dzień skupienia osób, które pracują z młodzieżą w archidiecezji. Do dyspozycji jest całodobowa kaplica. Zostanie odprawiona Eucharystia, odbędzie się uwielbienie, liturgia godzin oraz formacyjne konferencje.
  • Integracja środowiska. Bardzo ważne są kuluarowe rozmowy, dzielenie się troskami, radościami, sukcesami. Przed rokiem po spotkaniu zrodziła się współpraca wielu osób. Okazało się, że w niedalekich od siebie wspólnotach można połączyć siły i zrobić razem coś dobrego. Te relacje do dzisiaj owocują w parafiach.
  • Warsztaty i szkolenia. W tamtym roku było o przygotowaniu do bierzmowania i formacji w powstałych wspólnotach. W tym roku odbędzie się warsztat komunikacji o tym, jak rozmawiać, jak właściwie się komunikować. Szkoła trenerów B.B. Kotlińscy poprowadzi zajęcia i poruszy m.in. temat komunikacji jako źródła stresu. Będzie również o mediacjach w pracy z dziećmi i młodzieżą. Proszenie, odmawianie, stawianie granic mogą być źródłem stresu i mogą kosztować wiele emocji. Warto wiedzieć, jak reagować na takie sytuacje, aby czuć się dobrze ze sobą i pozostać w relacji z innymi. Uczestnicy poznają mechanizmy komunikacyjne, które powodują wyczerpanie emocjonalne i wskazówki, jak inaczej, bardziej świadomie można zarządzić komunikacją z innymi.

- W Kokotku z nami poczujesz wspólnotę ludzi, którzy chcą pracować dla dobra młodzieży. Będą z nami bp Jacek Kiciński oraz bp Maciej Małyga. Zapewniam, że ten czas nie będzie tylko przepełniony warsztatami, ale także modlitwą za młodych - dodaje ks. Rozpędowski.

"Projekt Młodzież" w założeniu łączy siły. W diecezji prowadzone są różne wartościowe działania na rzecz młodzieży. Jednak ludzie, którzy je organizują, nie znają się, a mogą przecież wymieniać się doświadczeniami, czerpać od siebie pomysły, wchodzić we współpracę i tworzyć coś jeszcze lepszego.

Wydarzenie rozpocznie się 8 listopada i potrwa do 10 listopada. Zapisy przeprowadzane są przez internet TUTAJ. Potrwają do końca października. Pula miejsc ograniczona!

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..