Dzień Treningowy MATP w Dobroszycach

W hali sportowej w Dobroszycach ponad 120 sportowców z niepełnosprawnościami wzięło udział w Dniu Treningowym Programu Treningu Aktywności Motorycznej (MATP) Olimpiad Specjalnych.

To wyjątkowe wydarzenie, objęte patronatem honorowym abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, zgromadziło 17 reprezentacji, 35 sędziów z AWF Wrocław oraz licznych trenerów, rodziców i kibiców.

- Jesteśmy tutaj, by pokazać wszystkim, jak bardzo ważna jest troska o tych najuboższych, najbardziej potrzebujących w życiu społecznym - mówił ks. Dariusz Amrogowicz podczas ceremonii otwarcia. - Ta troska przyświecała też św. Jadwidze, która jako pierwsza otwierała ochronki i pochylała się nad osobami z niepełnosprawnościami. Także i my, w zgodzie z wartościami chrześcijańskimi, pamiętamy, kim był Samarytanin. W tej olimpiadzie nie chodzi o to, by wygrać i zdobyć pierwsze miejsce, ale by zobaczyć, jak wielu z nas towarzyszy wam, wspiera was i angażuje się w wasze życie. Wasi opiekunowie, rodzice, pedagodzy, wolontariusze - wszyscy tu zgromadzeni wspólnie z wami zwyciężają. Bo wszyscy jesteśmy tutaj zwycięzcami - odkreślił dyrektor.

- Podczas tego dnia treningowego nasi podopieczni mieli okazję wziąć udział w różnorodnych aktywnościach fizycznych, dostosowanych do ich indywidualnych możliwości i potrzeb. Terapeuci i opiekunowie wspierali ich, motywując do kolejnych sukcesów. Widziałam ich radość, zaangażowanie i dumę z własnych osiągnięć - podkreśliła Justyna Kądziela-Doktor, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Caritas w Dobroszycach. - To również bezcenne doświadczenie dla rodziców i opiekunów - widzieć swoje dziecko rozwijające się i czerpiące radość z każdej aktywności fizycznej - dodała.

Program Treningu Aktywności Motorycznej (MATP) jest oficjalnym programem sportowo-rehabilitacyjnym, organizowanym przez Olimpiady Specjalne. - MATP to wyjątkowy program, który pozwala naszym podopiecznym rozwijać umiejętności motoryczne i społeczne w bezpiecznym i przyjaznym środowisku - mówiła Ilona Trzciańska-Senger, trenerka Olimpiad Specjalnych w ośrodku Caritas w Dobroszycach. - To szczególnie ważne dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć w tradycyjnych dyscyplinach sportowych - zaznaczyła.

Wydarzenie było możliwe dzięki zaangażowaniu studentów Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, którzy pełnili rolę sędziów i wolontariuszy. Ich wsparcie pozwoliło na przeprowadzenie dnia treningowego w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze. Program rozwija się pod patronatem oficjalnych struktur na różnych szczeblach - lokalnym, regionalnym i krajowym.

W odróżnieniu od typowych dyscyplin sportowych w MATP nie ma rywalizacji pomiędzy uczestnikami ani ścisłego przestrzegania przepisów. Terapeuci dostosowują program do poziomu sprawności zawodników, pozwalając im w pełni wykorzystać swoje umiejętności. Uczestnicy mogą korzystać z pomocy terapeuty oraz specjalnie dostosowanego sprzętu, który spełnia ich indywidualne potrzeby. Program ten jest odpowiedni także dla osób, które nie rozumieją i nie przestrzegają zasad rywalizacji i regulaminów sportowych, na przykład z powodu głębokiej niepełnosprawności intelektualnej.

Nawiązanie Programu Treningu Aktywności Motorycznej do oficjalnych dyscyplin sportu Olimpiad Specjalnych ma na celu przygotowanie uczestników do pełnej rywalizacji, zapewniając jednocześnie aktywność i integrację w przyjaznym środowisku.

Dzień Treningowy MATP w Dobroszycach   Materiały organizatorów Dzień Treningowy MATP w Dobroszycach   Materiały organizatorów Dzień Treningowy MATP w Dobroszycach   Materiały organizatorów

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..