Wśród osób świeckich parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Lutyni zrodziła się idea wyjścia do mieszkańców, którym nie zawsze jest po drodze z Kościołem, ale są otwarci na wiedzę i sztukę.
Oferta parafialna powinna zawierać oczywiście wydarzenia formacyjne i praktyki religijne, ale dobrze, by znalazło się w niej także coś dla ludzi z pogranicza „świata” i Kościoła. Pomyśleli o tym wierni z Lutyni. Stworzyli cykl wykładów połączonych z koncertami pt. „W ogrodach wiedzy i wiary”. Parafia w Lutyni jest przykładem, że pomysły świeckich mogą być nie tylko dobre, ale i skutecznie realizowane.
Stawiać pytania
Za nami już trzy spotkania w ramach cyklu. Przychodzi na nie kilkadziesiąt osób. – Współczesny świat nie wie, czym jest chrześcijaństwo i – tym bardziej – jakie przyniosło i niesie wartości. Naszym celem jest sprowokowanie nie tylko chrześcijan do poznania istoty religii, którą dla nas jest żywa obecność Chrystusa. Amerykański teolog Reinhold Niebuhr mawiał, że odpowiedź na pytanie, którego się nie stawia, jest nieinteresująca. Dlatego poprzez przybliżanie ważnych tematów z zakresu teologii, kultury, historii i innych dziedzin wiedzy chcemy pomóc w stawianiu pytań. Zwłaszcza egzystencjalnych – mówi prof. Marek Biernacki, wykładowca akademicki, parafianin z Lutyni.
Subskrybuj i ciesz się nieograniczonym dostępem do wszystkich treści