O świcie w uroczystość Wszystkich Świętych abp Józef Kupny modlił się w kryptach archikatedry wrocławskiej za swoich zmarłych poprzedników.
Pasterz Kościoła wrocławskiego odprawił Eucharystię w podziemiach archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela, gdzie są pochowani jego poprzednicy - biskupi wrocławscy, w tym m.in. kard. Bolesław Kominek, autor słynnych słów: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.
- Pamiętajmy, 1 listopada to radosny dzień. Mówi nam o świętości, o najlepszym planie Boga na nas - dojściu do zbawienia. Jakby nie było, wszyscy świętujemy imieniny - uśmiecha się abp Kupny. I dodaje: - W naszej tradycji to także czas zadumy nad bliskimi zmarłymi, nad tym, co się dzieje z człowiekiem po śmierci. Nad nadzieją, którą daje nam wiara w Boga.
Archikatedra wrocławska kryje kilka krypt. Największa z nich znajduje się pod prezbiterium i w niej znajdowały się niegdyś groby biskupów. W czasie II wojny światowej świątynia została zniszczona niemal w 75 procentach. Straty dotknęły także główną kryptę, dlatego po wojnie zebrano szczątki znalezione w nasypie prezbiterium i przeniesiono je do mniejszej krypty położonej w południowej nawie bocznej, w pobliżu kaplicy Najświętszego Sakramentu. To aktualna krypta grzebalna. Tam biskupi wrocławscy spoczywają do dzisiaj i tam także modlił się 1 listopada obecny metropolita wrocławski.
Pierwszym, który spoczął w krypcie w południowej nawie, był kard. Bolesław Kominek. Z Czech sprowadzono też szczątki jego poprzednika, Niemca - kard. Adolfa Bertrama. Później pochowano tam bp. Wincentego Urbana. Sprowadzono także zwłoki pierwszego powojennego rządcy diecezji wrocławskiej ks. inf. Karola Milika.
- Mszę Świętą w podziemiach sprawowałem w intencji swoich poprzedników, dziękując za ich pracę na rzecz Kościoła wrocławskiego, a także prosząc o miłosierdzie Boże dla nich i dar królestwa Niebieskiego - informuje abp Józef.
Podkreśla, że uroczystość Wszystkich Świętych zwraca naszą uwagę na siłę modlitwy, której pośredniczą święci, a także na potrzebę i wagę modlitwy za zmarłych.
- Nasza pamięć i modlitwa to najpiękniejsze, co możemy podarować tym, którzy już odeszli z tego świata. Nie tylko w pierwszych listopadowych dniach, ale przez cały rok - podsumowuje hierarcha.
W krypcie pod prezbiterium (archeologicznej), gdzie sprawował Najświętszą Ofiarę abp Kupny, nie ma już żadnych grobów. Znajdują się tam fundamenty i zarysy poprzednich katedr - dowód na to, że obecna archikatedra, która stoi na Ostrowie Tumskim, jest czwartą z kolei w tym samym miejscu.
(obraz) |