Jak uczcić Narodowe Święto Niepodległości i liturgiczne wspomnienie św. Marcina z Tours?
Propozycji jest mnóstwo. Oto niektóre z nich.
Radosna Parada Niepodległości.
Karol Białkowski /Foto Gość
W kościele garnizonowym - bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, 11 listopada o 12.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji ojczyzny z udziałem wojska; o 13.30 Maciej Awiżeń, Wojewoda Dolnośląski, zaprasza na uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości, które odbędą się na placu Wolności we Wrocławiu.
W kościele pw. Św. Marcina na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu 11 listopada o 10.00 Mszy św. odpustowej będzie przewodniczyć ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Uroczystości będzie towarzyszyć instalacja relikwii św. Jana Pawła II. Po Eucharystii rozpocznie się koncert patriotyczny w wykonaniu ks. prof. dr. hab. Zdzisława Madeja i ks. Igora Urbana z towarzyszeniem pianistki Katarzyny Neugebauer, a po koncercie agapa w sali Studium Organistowskiego przy ul. Katedralnej 4. Instalacja relikwii połączona jest z zainaugurowaniem cotygodniowych Mszy św. w kościele pw. św. Marcina za przyczyną św. Jana Pawła II. Odprawiane będą w czwartki o 19.00. W trakcie liturgii w rozważaniu po Ewangelii będą czytane fragmenty papieskiego nauczania - począwszy od Listu do Artystów.
W katedrze wrocławskiej o 18.30 zostanie odprawiona Msza św., a po niej rozpocznie się koncert patriotyczny w wykonaniu chóru katedry wrocławskiej Basilica Cantans pod dyr. Mirosławy Jury-Żegleń.
W Starym Henrykowie (kościół filialny parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Henrykowie) 11 listopada bp Jacek Kiciński będzie przewodniczył o 13.00 Mszy św. odpustowej.
W parafii pw. św. Marcina w Sicinach obchody ku czci św. Marcina (Wieczór Marcinowy) zaczną się 10 listopada o 15.00 nabożeństwem z procesją oraz Eucharystią. Po Mszy św. planowane jest przedstawienie teatralne ukazujące dzieje św. Marcina, występy artystyczne, biesiada przy ognisku i tradycyjnych smakołykach Marcinowych. Zapraszają Rada Parafialna wraz ze Stowarzyszeniem Siedmiu i dyrekcją Szkoły Podstawowej w Sicinach.
11 listopada o 10.00 z pl. Wolności we Wrocławiu wyruszy XXI Radosna Parada Niepodległości, która przejdzie ulicami miasta (trasą liczącą ok. 3 km) do Centrum Historii Zajezdnia, gdzie trwa Weekend Niepodległości, z wieloma atrakcjami - m.in. VII Niepodległościowym Spotkaniem Klasycznych Pojazdów 2024 (więcej o wydarzeniach weekendu TUTAJ. Na zakończenie parady o 12.00 odbędzie się wspólne odśpiewanie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej (w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”). Przewidziane są m.in. występy chorągwiarzy, orkiestr, grup rekonstrukcyjnych, mażoretek, ogłoszenie wyników konkursów „Radosne Dźwięki Niepodległości”.
Turniej Niepodległej w Trzebnicy - turniej piłkarski drużyn młodzików odbędzie się 11 listopada od 9.00 do 12.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej im. Dolnośląskich Olimpijczyków;
Świetlica i Biblioteka w Wilkszynie zapraszają 11 listopada na 11.45 na spotkanie „Do hymnu!” (koncert pieśni patriotycznych, prezentacja VR „Gra Szyfrów”).
Oryginał rękopisu „Pana Tadeusza” jest pokazywany od 8 do 11 listopada od 10.00-17.00 w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Wstęp w ramach biletu do muzeum.