Już po raz drugi osoby współpracujące z młodzieżą w archidiecezji wrocławskiej wyjechały na formacyjny weekend. W Kokotku zebrało się 65 uczestników różnych stanów - duchowni, konsekrowani i świeccy. W tym dwóch biskupów. Zdobywali wiedzę, dzielili się doświadczeniem, budowali wspólnotę i modlili się wspólnie.
To było owocne Laboratorium Ewangelizacji i Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej. - Widzimy, że takie wydarzenie jest bardzo potrzebne. I powiedzmy jasno - to nie jest jakieś obowiązkowe szkolenie, lecz dobrowolny wyjazd weekendowy, na który ludzie chętnie się wybierają. Warsztaty, integracja i modlitwa - mówi ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.
Szkoła Trenerów Beaty i Bolesława Kotlińskich przeprowadziła warsztaty. Każdy z uczestników mógł przejść przez trzy sesje warsztatowe, m.in. o komunikacji czy mediacji. - To było 6 godzin ćwiczeń i zdobywania wiedzy. Niektóre osoby nie miały nigdy możliwości uczestniczenia w takich warsztatach. Dla mnie osobiście to wielka radość, bo Kokotek jest miejscem bardzo inspirującym i nasza współpraca z oblatami okazuje się bardzo żywa. Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży to nie jest urząd czy instytucja, która skupia jakąś grupę. To wspólnota żywa i dynamiczna, która służy młodzieży. Pojechaliśmy do Kokotka, żeby się rozwijać, ale też lepiej poznać. Wymiana kontaktów będzie owocować w diecezji. Ten wyjazd dodał nam, organizatorom, skrzydeł - dodaje ks. Rozpędowski.
W czasie weekendu uczestnicy intensywnie modlili się także za młodzież. - My nie tylko mamy szkolić swój warsztat, ale być ludźmi silnymi duchowo, którzy wspierają modlitwą podopiecznych. Już teraz zapraszam na projekt "Młodzież 3" od 9 do 11 listopada 2025 roku. Dzieło się rozwija i jest trafione - zapowiada kapłan.
Bardzo pozytywnie pomysł takiego laboratorium ocenia bp Jacek Kiciński CMF. - Mieliśmy okazję zapoznać się z metodami pracy z młodzieżą, także w podejmowaniu trudnych sytuacji. Podobało mi się, że charakter warsztatów był bardzo dynamiczny. Prowadzący przedstawiali konkretne problemy i rozwiązania. Odbyliśmy także pracę w grupach. Za nami naprawdę owocny czas. Dzisiaj bardzo ważne jest zagadnienie bycia liderem i jakie jest jego znaczenie dla wspólnoty. Omawialiśmy etapy tworzenia wspólnoty - od zachwytu, przez doświadczenie kryzysu, po poczucie mocy wspólnoty. Otrzymaliśmy konkretne narzędzia i wiedzę, która pozwala wykorzystać ją w konkretnych przypadkach - mówi bp Kiciński.
Podkreśla, że weekend w Kokotku był świetną okazją do integracji między środowiskami. W spotkaniu wzięli udział księża, siostry zakonne, klerycy, katecheci, świeccy animatorzy. - W tym czasie synodu diecezjalnego zaznaczyliśmy wspólną pracę w dziele posługi dla młodzieży. Towarzyszyło nam dużo radości, optymizmu i odnowionego zapału. Staliśmy się wspólnotą mocy opartej na modlitwie. Przeszliśmy tu jakby całą historię zbawienia z ciemności do światła. Staliśmy się w Kokotku pielgrzymami nadziei - konstatuje wrocławski biskup pomocniczy.