"Poświęcimy się tęsknocie za instrumentem, który tymczasowo opuścił mury kościoła, żeby odzyskać dawny blask" - zapowiadają organizatorzy wydarzenia. Listopadowy Wieczór Tumski odbędzie się w katedrze wrocławskiej już 24 listopada.
Rozpocznie się o 19.30. Podczas spotkania będzie można poznać historię katedralnych organów, dzięki dwugłosowi w wykonaniu ks. kanonika Pawła Cembrowicza, proboszcza wrocławskiej katedry, oraz prof. dr. hab. Piotra Rojka z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
W drugiej części Wieczoru rozbrzmi legendarny wrocławski chór, założony w 1966 roku przez Edmunda Kajdasza – Cantores Minores Wratislavienses. Chórzyści wystąpią z akompaniamentem Marty Niedźwieckiej, która zagra na specjalnie przywiezionym pozytywie, a całością zadyryguje obecny dyrektor zespołu – Piotr Karpeta. Nie zabraknie również kilku utworów na organy, w wykonaniu Piotra Rojka.
Wstęp wolny.
Program:
Ks. mgr lic. Paweł Cembrowicz, ur. w 1965 r. w Bolesławcu. Kształcił się i formował w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu i na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1991 roku. Odbył studia specjalistyczne z zakresu liturgiki na Papieskim Uniwersytecie „Angelicum” i Papieskim Instytucie Liturgicznym „Anselmianum” w Rzymie (1994-1999), był ojcem duchownym w MWSD we Wrocławiu i wykładowcą liturgiki na PWT we Wrocławiu (1999-2011), od 2014 roku jest proboszczem parafii katedralnej pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu.
Piotr Rojek ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w klasie kompozycji
prof. Zygmunta Herembeszty i prof. dr. hab. Krystiana Kiełba. Odbył szereg kursów mistrzowskich interpretacyjnych oraz improwizatorskich, regularnie koncertuje oraz prowadzi kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Ma w dorobku kilkanaście płyt. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, Internationale Altenberger Orgelakademie w Niemczech oraz laureatem konkursów organowych i kompozytorskich; otrzymał także szereg nagród i wyróżnień.
Cantores Minores Wratislavienses (wrocławski chór kameralny) został założony przez Edmunda Kajdasza w 1966 roku. Pod kierunkiem obecnego dyrygenta Piotra Karpety (od 1991 r.) chór został zmniejszony z 32 do 17 śpiewaków, by móc zgodnie z aktualnymi tendencjami wykonawczymi prezentować muzykę dawnych epok. Repertuar zespołu liczący ponad 1000 pozycji obejmuje całą muzykę Europy od średniowiecza po muzykę współczesną. Zespół dał już ponad 2600 koncertów, dokonał ponad 100 nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych (ponad 40 płyt), występował na licznych festiwalach.
Piotr Karpeta ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach, gdzie pracował później jako asystent. Od 1991 roku jest dyrektorem Wrocławskich Kameralistów, prowadzi chór Cantores Minores Wratislavienses. Jest współzałożycielem i solistą zespołu Ars Cantus oraz Chóru Męskiego Cerkwi Prawosławnej św. św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu Oktoich, a także męskiego zespołu Stoltzer Ensemble. Występował jako dyrygent i śpiewak w ponad 20 krajach, brał udział w wielu programach zarejestrowanych przez Polskie Radio i Telewizję Polską oraz w kilkudziesięciu nagraniach płytowych. Odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Zasłużony dla Wrocławia.
Marta Niedźwiecka to absolwentka klasy klawesynu prof. Marty Czarny-Kaczmarskiej i dr hab. Aleksandry Rupocińskiej w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także Hochschule für Musik und Theater „Felix Mendelssohn Bartholdy” w Lipsku w klasie Nicholasa Parle’a. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich. Interesuje się wszelkimi historycznymi instrumentami klawiszowymi. Prowadzi bogatą działalność koncertową i dydaktyczną. Jako kameralistka współpracuje z wieloma zespołami. Występowała także na licznych festiwalach; nagrała szereg płyt z muzyką dawną. Była stypendystką Deutscher Akademischer Austauschdienst (2008), jest m.in. laureatką Wrocławskiej Nagrody Muzycznej.