Odśpiewane wspólnie nieszpory w kolegiacie pw. Świętego Krzyża, prezentacje chórów i scholi, okazja do poznania się - to część bogatego programu I Archidiecezjalnych Dni Muzyki Kościelnej. Trwają do soboty 23 listopada.
Przedstawicieli chórów i scholi archidiecezji wrocławskiej powitała w kolegiacie prof. Marta Kierska-Witczak. Muzycy - z pomocą Agaty Kity z Akademii Muzycznej we Wrocławiu - przygotowywali się przez godzinę do wspólnego odśpiewania nieszporów. Wykonali je razem z zespołem Schola Gregoriana Vratislaviensis "Lumen de Lumine” pod kierunkiem Łukasza Czartowskiego.
Zdjęcia:
Modlitwę poprowadził ks. Igor Urban, duszpasterz organistów archidiecezji wrocławskiej, który przypomniał również znaczenie liturgii godzin - modlitwy "uświęcenia czasu" - a zwłaszcza nieszporów. Przywołał nauczanie św. Bazylego Wielkiego, który mówił, że w nieszporach - gdy po skończonej pracy gromadzimy się, by odnaleźć żywą relację z Bogiem i ze wspólnotą - na pierwszym miejscu należy postawić dziękczynienie.
- W jego rozumowaniu to dziękczynienie może mieć trzy wymiary. Tak zwane wielkie dziękczynienie, kiedy w naszym osobistym życiu wydarzyło się coś niespotykanego, za co szczególnie dziękujemy Bogu i Go uwielbiamy. Mówił również o tak zwanym zwykłym dziękczynieniu - za wszystko, co dzieje się w naszej codzienności, czasami żmudnej i trudnej - oraz o trzecim dziękczynieniu, które jest najtrudniejsze. Zachęcał, by podczas tej szczególnej wieczornej modlitwy, mistycznej, mówiącej zarówno o ofierze, jak i o Magnificat, podziękować Bogu za cierpienie - wyjaśniał ks. Urbaniak.
Odniósł to zaproszenie do szczególnego powołania służby Bogu poprzez muzykę kościelną. - Kiedy będą w naszym posługiwaniu dni i rzeczy wielkie, za to podziękuj. Za twoją służbę, której nikt nie widzi, którą czynisz codziennie, podziękuj. I za cierpienie, kiedy chcesz powiedzieć: "Czy to jeszcze ma sens?" - mówił, zachęcając do spojrzenia na płynący czas - uświęcany modlitwą - jako rzeczywistość nieprzypadkową. To Bóg nim kieruje.
Po nieszporach zaprezentowały się, wykonując 2-3 utwory, trzy zespoły: chór Te Deum z parafii pw. św. Mikołaja w Brzeziu-Łące, Schola OP - schola konwentualna działająca przy dominikańskim kościele św. Wojciecha we Wrocławiu oraz Chór Archikatedry Wrocławskiej św. Jana Chrzciciela, prowadzony przez Jakuba Ducha. Obecni byli także reprezentanci chóru Maksymilianum z parafii pw. św. Maksymiliana M. Kolbego we Wrocławiu, Chóru Metropolitalnego Studium Organistowskiego we Wrocławiu i zespołu Laudate Dominum z parafii pw. Narodzenia NMP w Smolcu.
Profesor Kierska-Witczak wspomniała o planowanej reaktywacji warsztatów muzyczno-liturgicznych, organizowanych w Wielkim Poście przez Akademię Muzyczną we Wrocławiu, zachęcała też do przywracania w parafiach zwyczaju wspólnej modlitwy nieszporami.
Na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewali "Magnificat" Stefana Stuligrosza.
*
W ramach I Archidiecezjalnych Dni Muzyki Kościelnej w piątek 22 listopada można wziąć udział w XVII Ogólnopolskim Sympozjum dla Muzyków Kościelnych pt. "Kompozytorzy w kontekście liturgii" w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, a o 18.00 w kościele pw. Świętego Krzyża odbędzie się koncert organowy z udziałem uczestników kursu. Wstęp wolny dla publiczności.
W sobotę 23 listopada organizowany jest dzień skupienia dla organistów. Rozpocznie się o 10.00 w kościele pw. św. Marcina. Kolejne punkty programu to Msza św. o 11.00, a następnie - w Studium Organistowskim - o 12.00 wykład dotyczący znaczenia emisji głosu w pracy muzyka kościelnego (ks. prof. Zdzisław Madej) i spotkanie integracyjne.
Wydarzenie organizowane jest przez Katedrę Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu wspólnie z Metropolitalnym Studium Organistowskim oraz Papieskim Wydziałem Teologicznym we Wrocławiu.