Podczas gali wyróżniono laureatów Dolnośląskiego Konkursu Literackiego o Laur Diamentowego Pióra. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 150 uczniów. Ich zadaniem było napisanie pracy na jeden z czterech tematów.
Zapewne większość ma jeszcze świeżo w pamięci konkurs Zespółu Szkół Salezjańskich we Wrocławiu "O Laur Złotego Pióra", który nieprzerwanie przez ostatnie 19 lat wyłaniał spośród uzdolnionej młodzieży Dolnego Śląska prawdziwych mistrzów słowa, wnikliwych obserwatorów rzeczywistości i autorów niebanalnych opowiadań.
- Na bazie niemal dwudziestoletniego doświadczenia tamtego konkursu zrodził się nowy pomysł na promowanie młodych talentów, rozszerzone i wzmocnione mecenatem prof. Jana Miodka oraz patronatem honorowym Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Tak jak diament przewyższa wartością złoto, tak pragniemy, by oszlifowane talenty młodych Dolnoślązaków rozbłysły większym blaskiem, a przede wszystkim nabrały większego rozgłosu dzięki nowemu organizatorowi, którym zostało Radio Rodzina wspierające nas wszystkich w dobrych dziełach - mówi ks. Jerzy Babiak, pracownik Radia Rodzina i organizator nowego konkursu na mapie Dolnego Śląska.
Podczas gali wyróżniono 28 osób. Otrzymali oni dyplom oraz nagrodę książkową. W tym roku dzięki hojności sponsorów jury mogło w sposób szczególny wyróżnić aż ośmioro uczniów i po raz pierwszy przyznać nagrodę Grand Prix.
- Ogromnie cieszymy się, że w tak krótkim czasie napłynęła do nas rekordowa w ostatnich latach liczba prac konkursowych i to z bardzo różnych miejscowości z całego Dolnego Śląska. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za zainteresowanie konkursem i podjęty wysiłek wzięcia w nim udziału - dodaje kapłan.
Młodzież mierzyła się z czterema tematami:
Pierwsze szczególne wyróżnienie otrzymała Julia Kołodziej z IV LO Zakonu Pijarów w Bolesławcu. W nagrodę dostała czytnik e-booków, indeks przyznany przez rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu ks. prof. Sławomira Stasiaka oraz album od prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.
Specjalne wyróżnienie trafiło do Antoniny Dobosz z Technikum nr 16 we Wrocławiu. III miejsce zajęli Kacper Wąsowicz z II LO w Świdnicy oraz Dominik Muszewski z II LO w Świdnicy. Drugie miejsce przyznano Amelii Drewnowskiej z Technikum nr 15 we Wrocławiu oraz Maciejowi Straube z SP nr 3 w Środzie Śląskiej.
Zwycięzcą konkursu została Hanna Kaznowska, uczennica XIII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.
W tegorocznej edycji konkursu o Laur Diamentowego Pióra jury przyznało najwyższą nagrodę Grand Prix, którą otrzymał autor najlepszej pracy - Szymon Szleper z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 18 we Wrocławiu. Ujął on jury swoją prostotą, mądrością, a jednocześnie literackim pięknem, które od wieków właściwe jest bajkom.
- Konkurs stał na bardzo wysokim polonistycznym poziomie. Dolnośląska młodzież to rzeczywiście diamenty - wrażliwe, utalentowane. Ona łączy talent literacki z niebywałą dojrzałością myśli, z mądrością, z erudycją. Dla nas to był trudny wybór. Ze 150 prac 144 stało na równym poziomie, a wśród nich - 54 po prostu znakomite. Cztery osoby z jury pracowały zgodnie, choć zdarzało się jakieś „ale”. Cenimy poprawność językową, chociaż w kilku pracach znalazłam błędy ortograficzne i interpunkcyjne, a zatem nie zadziałała sztuczna inteligencja - uśmiecha się przewodniczą jury Elżbieta Warulik.