Najwierniejszą z wiernych kopii Księgi Henrykowskiej można wziąć do rąk

Faksymile Księgi Henrykowskiej to prawdziwy majstersztyk kunsztu sztuki drukarskiej. Niezwykle wierną kopię jednej z najsłynniejszych ksiąg w Polsce będzie można wziąć do ręki w nowo otwartym Muzeum Archidiecezjalnym na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu.

Najstarsze zdanie zapisane po polsku pochodzi właśnie z łacińskojęzycznej Księgi Henrykowskiej, którą ma w posiadaniu archidiecezja wrocławska, a dokładniej jej archiwum. Jest to kronika założenia i wyposażenia opactwa cystersów w Henrykowie.

- Niewielka księga zawiera 100 stron. Składa się z dwóch części. Pierwsza była pisana w latach 1269-1270 przez opata Piotra. Druga część to uzupełnienie z 1310 roku - mówi ks. Łukasz Piłat, członek zarządu Fundacji dla Ostrowa Tumskiego.

Gmina Wrocław przygotowała właśnie faksymile Księgi Henrykowskiej, czyli wierną kopię, którą będzie można wziąć do ręki w nowo otwartym Muzeum Archidiecezjalnym.

- Chcemy się we Wrocławiu tą księgą chwalić, bo wierzymy, że będzie magnesem przyciągającym do miasta wielu młodych ludzi, uczniów szkół. Jest dla nas bardzo pięknym reliktem, ponieważ nasze miasto żyje kulturą i może się pochwalić literackim dorobkiem. To nie bez znaczenia, że pierwsze zdanie po polsku znajduje się właśnie tutaj. Księga i jej faksymile to przyczynek to opowiadania historii Wrocławia - opowiada Radosław Michalski, dyrektor Departamentu Marki Miasta Wrocławia.

Faksymile to najbardziej wierna z możliwych do stworzenia kopii. Próba wykonania księgi z jak najbardziej zbliżonych surowców, które były używane w czasach tworzenia oryginału.

- W tym przypadku mieliśmy do czynienia z pergaminem, który zastąpiliśmy pergamenatą. Technika jest jednocześnie prosta i skomplikowana. Prosta, bo wykonuje się fotografie, a skomplikowana dlatego, że potrzebujemy specjalnego oprogramowania, gdzie w klatce 1x1 cm osiągamy rozdzielczość do tysiąca linii. Ona jest bardzo istotna w kontekście pofałdowanych kart oryginału - tłumaczy dr Janusz Cymanek, poligraf, wykonawca faksymile Księgi Henrykowskiej.

Czy da się wychwycić różnice między oryginałem a kopią? Niektóre na pierwszy rzut oka.

- Na przykład mamy różnice w zapięciu. W oryginale to były sznureczki, których nie sposób dzisiaj podrobić. Zastąpiliśmy je zabytkowymi metalowymi klamerkami, na które większość ksiąg w tamtym okresie i później było zamykanych. Wraz z faksymile dokonaliśmy kompletnej analitycznej digitalizacji całego wydawnictwa. Pendrive z tą digitalizacją przekazaliśmy archiwum archidiecezjalnemu, by można było później przedstawiać te treści chętnym badaczom - dodaje dr Cymanek.

A już w czwartek 12 grudnia odbędzie się uroczysta inauguracja odnowionego Muzeum Archidiecezji Wrocławskiej, w której znajdzie się także faksymile Księgi Henrykowskiej.

Najwierniejszą z wiernych kopii Księgi Henrykowskiej można wziąć do rąk Najwierniejszą z wiernych kopii Księgi Henrykowskiej można wziąć do rąk Najwierniejszą z wiernych kopii Księgi Henrykowskiej można wziąć do rąk Najwierniejszą z wiernych kopii Księgi Henrykowskiej można wziąć do rąk

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..