Stowarzyszenie Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego "Wawrzyny" podpisało dziś porozumienie z wrocławskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. To ważny krok w profesjonalnym zarchiwizowaniu, ale i udostępnianiu spuścizny po ks. Stanisławie Orzechowskim oraz historii duszpasterstwa.
Porozumienie podpisali: dyrektor wrocławskiego oddziału IPN dr hab. Kamil Dworaczek oraz prezes Stowarzyszenie Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego "Wawrzyny" Wiesław Wowk wraz z członkiem zarządu Mariuszem Kłakiem.
W dokumencie czytamy, że:
Obie strony zobowiązują się do realizacji projektów o charakterze naukowo-badawczym, popularyzacyjnym i edukacyjnym, w tym wystawienniczym i wydawniczym, ze szczególnym uwzględnieniem działań w sferze historycznej edukacji regionalnej, a także upamiętniania i dbania o dobry wizerunek ks. Stanisława Orzechowskiego „Orzecha”, duszpasterza Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny” we Wrocławiu (1968-2021) należącego do ścisłego grona najwybitniejszych kapelanów NSZZ „Solidarność” i wieloletnich wychowawców – duszpasterzy młodzieży akademickiej Wrocławia i Dolnego Śląska.
- Wierzę, że wspólnie będziemy wypełniać tę deklarację konkretnymi działaniami. Na pewno nie pozwolimy zapomnieć o jednym z najwybitniejszych duszpasterzy naszych czasów, przyjacielu Solidarności. Porozumienie to traktujemy jako ważną misję IPN. Przypominam, że ks. Stanisław Orzechowski został laureatem nagrody honorowej "Świadek historii" przyznawanej przez instytut - mówi dyr. Kamil Dworaczek.
Stowarzyszenie w swoich działaniach statutowych ma zapisane zachowywanie pamięci i dziedzictwa ks. Orzechowskiego. To porozumienie doskonale wpisuje się w realizowanie celów statutowych. Zakłada ono działania długofalowe i otwiera przed "Wawrzynami" nowe oraz ważne drzwi do odpowiedniego uporządkowania, digitalizacji i archiwizacji dokumentów związanych z historią duszpasterstwa oraz postacią "Orzecha". Porozumienie obejmuje m.in. organizowanie seminariów naukowych, wystaw, prelekcji, paneli dyskusyjnych, koncertów itp.
- IPN to ważna instytucja państwowa, która ma ogromne doświadczenie. Chcemy w przyszłości prezentować w profesjonalny sposób historykom, dziennikarzom oraz szerszemu gronu ważne materiały, które udało nam się zgromadzić w duszpasterstwie. A jest tego sporo. Mamy teraz możliwości odpowiedniego skatalogowania tych dokumentów - mówi Wiesław "Kuzyn" Wowk.
Stowarzyszenie związane z "Wawrzynami" dysponuje zdjęciami, nagraniami, świadectwami różnych osób i np. zbiorem kazań (w tym rękopisów) ks. Orzechowskiego od lat 80. XX w. do 2020 roku. W archiwum znajduje się także 30 książkowych kalendarzy, w których kapłan umieszczał różne zapiski i notował wydarzenia, w których uczestniczył.
- Przez tę współpracę możemy to przeanalizować i np. odtworzyć zakres działania duszpasterskiego "Orzecha". Te wszystkie procesy mają budować świadomość roli duszpasterstwa na mapie Wrocławia, ale także ułatwiać poznanie nietuzinkowej osoby ks. Orzechowskiego. Chcemy utrwalać pamięć o nim i jego dziedzictwo - opowiada W. Wowk.
Jednocześnie apeluje do absolwentów DA "Wawrzyny" i ludzi, którzy na różnych polach mieli styczność z ks. Orzechowski, jeśli mają jakieś pamiątki, dokumenty czy zdjęcia i chcieliby się nimi podzielić do zeskanowania, to mogą zgłaszać się przez e-mail stowarzyszenie@wawrzyny.wroc.pl. Oryginały będą zwracane właścicielom.