Książka "Młody ksiądz wobec wyzwań komunikacji" pokazuje, jak ważne w życiu Kościoła okazuje się skuteczne porozumiewanie się. Nie tylko w szeregach duchowieństwa.
Bycie młodym księdzem w Polsce na początku XXI w. staje wyzwaniem szczególnie trudnym, bo uwikłanym w różnorodne relacje, często z nieprzychylnym otoczeniem. Ze względu na dynamiczne zmiany kulturowe duchowni wchodzą w nowe dla nich role i potrzebują wsparcia oraz praktycznych porad. Znajdą je właśnie w tej publikacji, opartej o naukowe badania. Innowacyjny podręcznik autorstwa Agnieszki Janiak (Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku) wyszedł nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego.
Relacyjny styl życia
Autorka z uwagą przygląda się przede wszystkim temu, co bywa zaniedbywane lub pomijane w kontaktach między kapłanem a wiernymi oraz między samymi kapłanami. Radzi, jak słuchać i jak unikać konfliktów. Samą motywacją do powstania książki była pewna luka.
- Chciałam wzbogacić o aspekty komunikacyjne obszerną literaturę przedmiotu, która dotyczy formacji duchowej i osobowej księży. Nigdzie tego w wymiarze praktycznych ćwiczeń i rozwiązań nie znalazłam jako osoba prowadząca warsztaty z księżmi i klerykami. A oni sami zgłaszali mi taką potrzebę. Dla mnie to oczywiste, że akurat w odniesieniu do księży aspekty komunikacyjne odgrywają kluczową rolę. Kapłaństwo jest modelem życia z definicji relacyjnym, ksiądz to "człowiek komunii", jak mówił Jan Paweł II - wyjaśnia A. Janiak.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.